Crnogorska vlada predložila je 21. svibnja za državni praznik Dana neovisnosti, s obzirom da je toga dana prošle godine održan referendum o neovisnosti, dok je 13. srpnja, koji je ranije bio Dan ustanka u Crnoj Gori, proglašen prije tri godine Danom državnosti.
Ovakvim zaključcima usprotivili su se zastupnici srpskih stranaka, koji i dalje smatraju da je državna zajednica sa Srbijom bio bolji državni okvir za Crnu Goru. Zastupnici Srpske Liste (SL), Socijalističke narodne partije (SNP), Narodne stranke (NS) i Demokratske srpske stranke (DSS) kritizirali su predloženi zakon, navodeći da je 21. svibnja "dan velikog raskola, kao i da taj datum ne doprinosi smanjivanju, već podubljavanju podjela u Crnoj Gori".
Zastupnici tih stranaka optužili su vlast da ne pokazuje volju za pomirenjem u Crnoj Gori, tvrdeći da produbljuje podjele i izaziva nove raskole te su predlagali neke druge nadnevke iz vremena ujedinjenja Srbije i Crne Gore s početka prošlog stoljeća.
Ministar kulture Predrag Sekulić odbacio je ocjene oporbenih zastupnika iz srpskog bloka, ustvrdivši da se "Crna Gora već izmirila", ali da "neki to ne žele prihvatiti i odbijaju priznati rezultate referenduma".