To su bila prva dva vlaka - jedan sa sjevera i jedan s juga - koja su prešla posljednju preživjelu hladnoratovsku granicu nakon 56 godina.
Vlakovima je putovalo stotinu Južnokorejaca i 50 Sjevernokorejaca, uglavnom uglednika iz javnog života i političara, a među njima je bio i južnokorejski kondukter iz jednog od posljednjih vlakova koji su prošli tom prugom prije nego je 1951. godine veza prekinuta.
"Danas će srce Korejskog poluotoka početi ponovno kucati", rekao je uoči polaska vlakova južnokorejski ministar za ujedinjenje Lee Jae-joung. "Ovi vlakovi predstavljaju snove, nade i budućnost dviju Koreja", dodao je.
Han Chun-ki (80), kondukter koji je bio u jednom od posljednjih vlakova koji su prošli granicu prije više od pola stoljeća, rekao je da bi najradije sam upravljao vlakom. "Nikad nisam mislio da će ovaj dan doći", rekao je Han.
Sjeverna Koreja je prije godinu dana otkazala tada planirane prelaske vlakova preko granice, a prošlog je tjedna pristala na jedan simbolički prijelaz, premda je Seul predlagao više prelazaka.
Dvije Koreje, koje su formalno još uvijek u ratu budući da je Korejski rat završio primirjem, posljednjih su desetljeća živjele na rubu sukoba.
Granica između dviju zemalja posuta je minskim poljima, a u blizini Demilitarizirane zone stacionirano je milijun vojnika s obje strane.