"Po našim standardima, vojni režim u Mianmaru ne raspolaže novcem na racionalan ili logičan način", rekao je Trevor Wilson, bivši australski veleposlanik u Mianmaru.
Ruska agencija za atomsku energiju Rosatom objavila je u utorak da je potpisala sporazum o gradnji nuklearnog reaktora snage 10 MW u sklopu centra za nuklearna istraživanja u toj siromašnoj zemlji jugoistočne Azije.
Rosatom tvrdi da će centar biti pod kontrolom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) iako ta UN-ova agencija o projektu još ništa ne zna.
"IAEA nije od Mianmara dobila informaciju o gradnji bilo kakvog nuklearnog postrojenja", rekao je jedan dužnosnik IAEA-e Reutersu u Beču.
"Želi li Mianmar pokrenuti nuklearno postrojenje, ono će biti podložno IAEA-inim inspekcijama" jer je zemlja stranka Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, rekao je.
Rusija je zajedno s Kinom postala veliki pobornik i opskrbljivač oružjem mianmarske vojne hunte, koju Zapad optužuje da krši ljudska prava i guši političku oporbu.
Mianmarska vojna hunta još nije komentirala vijest o sporazumu s Rusijom, no u dosadašnjim službenim priopćenjima nuklearna sila spominjala se u kontekstu "mirnodopskih medicinskih namjena", ističe australski stručnjak za sigurnost Andrew Selth.
Disidenti i skupine u egzilu u prošlosti su upozoravali da bi Yangon mogao pokrenuti vojni program, no analitičari smatraju da za to nema dokaza.
"Rijetki objektivni promatrači dvoje glede bezobzirnosti vojne vlade u Rangoonu ili njezine odlučnosti da zadrži vlast", ocjenjuje Selth, istraživač Azijskog instituta Griffith u Australiji.
"Ipak, pokušaj da stekne nuklearno oružje čini se posve neprikladnim za vladu koja od samog proglašenja neovisnosti aktivno sudjeluje u globalnim inicijativama za razoružanje", dodaje.
Mianmar je međutim nedavno obnovio veze sa Sjevernom Korejom, koju Sjedinjene Države smatraju odmetničkom državom s vojnim nuklearnim programom.
Čak i da generali imaju političku volju za vojni program, tehničke i financijske prepreke goleme su, napominje Selth.
Susjedni Tajland, povijesni neprijatelj Mianmara, nije zabrinut zbog gradnje tog reaktora "ako on bude pod kontrolom IAEA-e", rekao je glasnogovornik tajlandskog ministarstva vanjskih poslova.
"I druge zemlje u regiji, Indonezija, Vijetnam i Tajland, imaju istraživačke reaktore i svi su pod nadzorom IAEA-e", rekao je.
Neki analitičari smatraju da mianmarski generali žele reaktor zbog statusa i prestiža, iako aktivisti poručuju da bi se taj novac moglo i bolje utrošiti.
Yangonu kronično nedostaje električne energije, a ekonomija posustaje zbog četiri desetljeća lošeg upravljanja.
"Naravno da bismo željeli da naša zemlja hoda uzdignute glave u međunarodnoj zajednici. No zaostajemo za našim susjedima u pogledu socijalnih, obrazovnih i zdravstvenih standarda i ključno je da se prvo njih podigne", rekao je studentski aktivist Ko Ko Gyi.
"Uvođenje nuklearne tehnologije u takvim okolnostima predstavljat će za zemlju težak teret", smatra on.