Rekao je to predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader otvarajući "Dan poduzetnika" koji se danas održava u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).
Dodao je kako bez obzira na to kako završe ovogodišnji izbori, niti jedna Vlada neće moći poduzetništvo i ljude koji se njime žele baviti promatrati kao one koji hodaju na rubu zakona, jer oni stvaraju nove vrijednosti i otvaraju nova radna mjesta.
Hrvatsko se gospodarstvo ne može mjeriti s velikim europskim ekonomijama, ali može tražiti nešto u čemu je specifično i u čemu u globalizacijskoj utrci može biti kompetitivno, a to je društvo znanja i gospodarstvo znanja.
Kao dobar primjer ulaganja u društvo znanja premijer je pritom izdvojio dogovor 28 tvrtki da financijski podupru splitski Mediteranski institut za istraživanje života.
Dodao je i kako članovi HUP-a, obrtničke i gospodarske komore, od Vlade u tom smislu zahtjevaju i da se sustav obrazovanja prilagodi potrebama gospodarstva, odnosno da se potiče obrazovanje u deficitarnim zanimanjima i zanatima, jer i domaći i strani ulagači često nailaze na problem da žele uložiti, ali da nemaju dovoljno kvalificiranih zaposlenika za neka zanimanja.
Stoga je najavio kako će se u raspravu o prijedlogu Vlade o obveznom srednjoškolskom obrazovanju uz resorna ministarstva i struku uključiti i predstavnici gospodarstva.
Predsjednik Vlade osvrnuo se i na raspravu o potrebi profesionalizacije članova Nadzornih odbora, odnosno izlazak političara iz njim, rekavši kako je on prvi za to da iz NO-a izađu svi visoki državni dužnosnici.
"To je načelo koje moramo polako početi provoditi u djelo, vodeći računa o tome da država, koja zastupa opći javni interes, kao vlasnik pojedinih poduzeća mora vodit računa o tome da ta poduzeća dobro posluju i da mora imati kontrolu nad njima, kako bi mogla odgovoriti javnosti što je država učinila u poduzećima koja ne posluju dobro", rekao je Sanader.
Odgovarajući pak na inicijativu HUP-a da se izradi registar svih opterećenja za gospodarstvo, premijer je kazao da će Vlada napraviti "inventuru" svih nameta i davanja od državne do lokalnih razina, nakon čega će se moći vidjeti gdje ima previše nameta.
Predjsednik Vlade osvrnuo se i na makroekonomske pokazatelje istaknuvši kako je pozitivan trend rasta industrijske proizvodnje, turističkog prometa, smanjenja nezaposlenosti, odnosno povećanja broja zaposlenih i dr. iz prošle godine, kada je hrvatsko gospodarstvo poraslo za 4,8 posto, nastavljen i u prva tri mjeseca ove godine.