"Izlov crvene tune je izmakao kontroli. Vlade su pokazale koliko su nespremne jamčiti trajnu eksploataciju te vrste. Sve brodice se moraju vratiti u luke, inače ćemo biti svjedoci posljednje godine izlova crvene tune u Mediteranu", rekao je Sebastian Losada, dužnosnik Greenpeacea u priopćenju.
Brod "Rainbow Warrior" ekološke organizacije krenut će ovog tjedna iz La Valette kako bi "svjedočio grabežu industrije prerade ribe nad crvenom tunom u južnom Mediteranu", prema priopćenju.
"Treba hitno i radikalno promijeniti upravljanje oceanima. Osnivanje pomorskih staništa predstavlja jedini način zaštite i obnove pomorskog okoliša i omogućit će obnovu prekomjerno eksploatiranih vrsta ribe", ocijenio je Francois Provost, dužnosnik Greenpeace Francuske u istom priopćenju.
Ta ekološka organizacija zahtijeva da se 40 posto površine mora i oceana proglasi zaštićenim pomorskim staništem kako bi se riješio problem ugroženih ribljih vrsta.
U studenom 2006. je u Dubrovniku Međunarodno povjerenstvo za zaštitu atlantskih tuna (43 zemlje i regija) postiglo konsenzus koji ograničava obim ulova i povećava propisanu veličinu ulova.
Da bi propis stupio na snagu mora ga potvrditi EU, što još nije učinjeno, podsjeća Greenpeace.
Prije tjedan dana organizacija je optužila EU da "popušta pritiscima lobija" i zemljama, velikim ribolovcima poput Francuske i Italije.