Glavna skupština donijela je danas, na prijedlog većinskih dioničara - Vlade i MOL-a, odluku da se dioničarima Ine isplati dividenda u iznosu 13,08 kuna po dionici.
Tu je odluku Šuker objasnio i činjenicom da je prestala vrijediti odredba iz ugovora Vlade i MOL-a o prodaji 25 posto plus jedne dionice mađarskom MOL-u da tri godine od ugovora (potpisanog 2003.) neće biti isplate dividende.
Odluku je ocijenio i još jednim poticajem razvoju financijskog i tržišta kapitala.
To je i poticaj hrvatskim građanima, jer na jesen slijedi i javna ponuda 20 posto dionica HT-a, kazao je Šuker na kraćoj konferenciji za novinare nakon Skupštine.
I Šuker i predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević ističu da odluka o isplati dividende neće utjecati na planirane investicije Ine.
Ta odluka nije veliko opterećenje za Inu, ona neće utjecati na tijek novca, niti na Inine investicije, kazao je Dragičević.
Šuker i Dragičević također su kazali kako se sa socijalnim partnerima razgovara o pitanjima vezanim za prodaju 7 posto dionica pod posebnim uvjetima zaposlenicima i bivšim zaposlenicima Ine.
Tu je puno pravno vrlo složenih pitanja i zato moramo biti oprezni, ne želimo nikoga oštetiti, rekao je Šuker koji očekuje da bi taj proces mogao biti završen vjerojatno na jesen.
Prijedlog o izmjeni odluke o raspodjeli prošlogodišnje dobiti Ine na početku današnje Glavne skupštine iznio je Šuker.
Prvotno je, naime, bilo planirano da se dobit od 669,5 milijuna kuna upotrijebi za pokriće gubitaka iz prethodnih godina, te u zakonske i ostale rezerve, no, na prijedlog Vlade i MOL-a Skupština je na kraju odlučila da se 118,6 milijuna kuna rasporedi za pokriće gubitaka, 27,5 milijuna u zakonske rezerve, a od 523,3 milijuna kuna prvotno planiranih za ostale rezerve 25 posto ili oko 130 milijuna kuna, za isplatu dividende.
Uz dividendu od 13,08 kuna po dionici, državi, koja u Ini ima 51,8 posto dionica, će se za dividendu isplatiti 67,6 milijuna kuna, mađarskom MOL-u za 25 posto plus jednu dionicu 32,7 milijuna kuna, Fondu hrvatskih branitelja, koji ima sedam posto dionica, 9,1 milijun kuna, a institucionalnim i malim dioničarima ukupno oko 21,2 milijuna kuna.