Prema rezultatima Svjetskog godišnjaka konkurentnosti 2007., koji objavljuje Međunarodni Institut za razvoj menadžmenta (International Institute for Management Development - IMD) iz Lausanne, Hrvatska je zauzela 53. mjesto od 55 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, objavilo je Nacionalno vijeće za konkurentnost.
Neposredno ispred Hrvatske je Poljska (52.), Rumunjska je na 44. mjestu, dok su iza Hrvatske Indonezija i Venezuela.
Pozicija Hrvatske ostala je gotovo ista u odnosu na prošlu godinu s postignutih 38,5 posto od rezultata prvorangirane zemlje, SAD-a. Prošle godine, kada je prvi put uključena u analizu, taj skor iznosio je 38,9 posto.
Glavni indeks IMD-a ocjenjuje konkurentnost kroz četiri faktora: učinkovitost poslovnog sektora, vlade, gospodarske rezultate i infrastrukturu.
Hrvatska je najbolje rangirana prema infrastrukturi, gdje je zadržala prošlogodišnje 43. mjesto. Prema trima ostalim faktorima pala je za dva mjesta u odnosu na prošlu godinu. Svoje jedino prvo mjesto, Hrvatska je među 55 analiziranih zemalja osvojila po rezultatima u turističkoj industriji.
Najveća poboljšanja u odnosu na prošlu godinu Hrvatska je ostvarila u privlačenju stranih investicija, razini cijena, dostupnosti rizičnog kapitala, rezultatima u visokoškolskom obrazovanju te povećanju broja pretplatnika na mobitel.
Iza SAD-a koji je zadržao prošlogodišnju vodeću poziciju, na drugom mjestu je Singapur, a Hong Kong je treći. Među najkonkurentnijim zemljama svijeta su i Luksemburg, Danska, Švicarska, Island, Nizozemska, Švedska i Kanada.
Rusija, iako tek na 43. mjestu u ukupnom poretku, načinila je najveći korak prema najkonkurentnijim zemljama, približivši se rezultatu SAD-a za blizu pet posto. U skupini s Rusijom su i Jordan, Slovačka, Estonija, Kolumbija, Indija, Kina i Island.
Za razliku od njih, konkurentsku utakmicu počele su gubiti neke od bogatih zemalja poput Italije, Španjolske i Francuske.
IMD prognozira da te zemlje neće olako prepustiti svoje industrijske bisere galopirajućoj konkurenciji, nego će protekcionističkim mjerama nastojati zaštititi svoje ekonomije, zbog čega bi, kako se kaže, mogle doći pod nadzor Svjetske trgovinske organizacije. Nepobitno je, međutim, kaže se u analizi IMD-a, da tim zemljama predstoje duboke strukturne reforme žele li zadržati sadašnje konkurentske pozicije.
Istraživanje navodi da su novi izazovi s kojima će se u budućnosti susretati zemlje u borbi za tržišnu konkurentnost korporacijsko upravljanje, zaštita okoliša, zaštita intelektualnog vlasništva i briga o socijalnim pravima.