Prisutan je trend pada broja nezaposlenih u posljednjih nekoliko godina. To je i ciklička pojava - broj nezaposlenih najveći je u zimskim mjesecima, u ožujku i travnju primjetan je pad uvjetovan i sezonskim radovima kako u turizmu, tako i poljoprivredi i graditeljstvu, da bi u ljetnim mjesecima nezaposlenost bila najmanja, istaknula je Paun Jarallah.
Dužnost v.d. ravnateljica HZZ-a ona je preuzela 20. travnja ove godine, a na današnjoj prvoj konferenciji za novinare na toj dužnosti najavila je i intenziviranje suradnje s drugim institucijama na tržištu rada - poslodavcima i sindikatima, ministarstvima i lokalnim jedinicama, do suradnje s privatnim agencijama za zapošljavanje.
Smatra, naime, da HZZ kao javna institucija i privatne agencije nisu konkurencija, već da bi zajedničkim radom mogli doprinijeti promjenama na tržištu rada.
Na upit o kakvoj bi konkretnoj suradnji moglo biti riječi, odgovorila je da je primjerice riječ o razmjeni znanja i iskustava, mogućnostima za projekte koji bi se financirali iz pretpristupnih fondova EU, i sl.
Paun Jarallah ističe i kako bi Internet stranice Zavoda trebale biti transparentnije kako za poslodavce tako i one koji traže posao, te kako treba raditi i na osposobljavanju djelatnika Zavoda.
HZZ, kaže, ima pet trenera koji kao mobilne ekipe rade na osposobljavanju i obrazovanju djelatnika Zavoda, dok primjerice Slovačka ima šest trening centara za osoposobljavanje posrednika u zapošljavanju.
Iznoseći statističke podatke o nezaposlenosti u travnju, Paun Jarallah je istaknula da se u travnju u evidenciju nezaposlenih prijavilo 11.724 osobe, a iz evidencije je otišlo 24.982 osobe.
Temeljem ugovora o radu u travnju je zaposleno 16.915 osoba, što je 11,8 posto više nego li u ožujku, a 19,3 posto više nego li u travnju prošle godine.
Više od četvrtine ukupno zaposlenih temeljem ugovora o radu, ili 4.481 osoba, zaposlena je na sezonskim poslovima.
Podatci o zaposlenima prema djelatnostima, kao i o zaposlenima prema zanimanjima i o najtraženijim zanimanjima potvrđuju da je u zapošljavanju prednjačio turistički sektor.
Naime, prema djelatnostima u travnju je najviše zaposlenih u hotelima i restoranima (3.841 osoba), potom trgovini (3.060 osoba), a slijedi prerađivačka industrija (2.673 osobe).
Po zanimanjima najviše je zaposlenih prodavača (1.678 osoba), čistačica (891), konobara (764), sobarica (673), kuhara (557), te kuhinjskih radnika (451 osoba), a to su ujedno bila i najtraženija zanimanja u travnju.