Sjedinjene Države su zajedno sa svojim europskim saveznicima sastavile elemente za rezoluciju koja će omogućiti neovisnost Kosovu, dok je Rusija sastavila vlastitu rezoluciju u kojoj stoji da je prerano za odluku o statusu te pokrajine.
Ključni element američko-europske rezolucije je podržavanje prijedloga za budući status Kosova UN-ovog izaslanika za tu pokrajinu Marttija Ahatisaarija koji daje nadziranu neovisnost Kosovu pod pokroviteljstvom EU-a.
"Odlučno podržavamo Ahtisaarijev plan", kazao je Burns u razgovoru s novinarima u Berlinu uoči sastanka njegovih kolega iz skupine G8. "Mislimo da u Vijeću sigurnosti postoji većinska potpora za taj plan, zapravo vrlo jaka potpora", dodao je.
"Surađivat ćemo s Francuskom, Velikom Britanijom i Njemačkom te drugim državama kako bismo iznijeli rezoluciju u nadolazećim danima što bi dovelo do glasovanja o njoj ovaj mjesec te do neovisnosti Kosova", istaknuo je.
Burns je kazao da SAD želi održati dobre odnose s Srbijom. "Vidjet ćete u rezoluciji da se zalažemo za manjinska prava Srba na Kosovu", kazao je Burns.
Kako je dodao, SAD i europski saveznici su fleksibilni te bi u svoj tekst mogli dodati neke ruske prijedloge, poput ideje da se imenuje izaslanik koji bi potaknuo Srbe da ne napuštaju Kosovo, a one koji su otišli pozvao da se vrate.
"To je zanimljiva ideja koju je iznijela Rusija. Mi je podržavamo", kazao je Burns dodajući da SAD i europski saveznici žele surađivati s Rusijom.
Rusija, kao i SAD, Francuska, Velika Britanija i Kina, ima stalno mjesto u Vijeću sigurnosti i pravo veta te je najavila da neće podržati Ahtisaarijev plan.
Važno je da se požurimo s rezolucijom kako bi zemlje mogle što prije početi priznavati Kosovo, rekao je američki državni podtajnik.
Burns je ujedno izrazio zabrinutost činjenicom da je u utorak za predsjednika srbijanskog parlamenta izabran radikalni nacionalist Tomislav Nikolić.