FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Civilni instituti iz Hrvatske, Makedonije i Albanije lobiraju za NATO

ZAGREB, 7. svibnja 2007. (Hina) - Nevladine institucije, Institut za međunarodne odnose (IMO) iz Zagreba, Institut za demokraciju i mirenje iz Tirane te FORUM - Centar za strategijska istraživanja i dokumentaciju iz Skoplja, udružene u inicijativu "Građanski savez 08" lobirali su u ponedjeljak u Zagrebu za članstvo u NATO-u triju zemalja.
ZAGREB, 7. svibnja 2007. (Hina) - Nevladine institucije, Institut za međunarodne odnose (IMO) iz Zagreba, Institut za demokraciju i mirenje iz Tirane te FORUM - Centar za strategijska istraživanja i dokumentaciju iz Skoplja, udružene u inicijativu "Građanski savez 08" lobirali su u ponedjeljak u Zagrebu za članstvo u NATO-u triju zemalja.

Lobiranje tih instituta za članstvo u NATO-u uoči summita Saveza 2008. u Bukureštu nije usmjereno samo prema Bruxellesu i Washingtonu već u jednakoj mjeri i prema javnosti, posebice u Hrvatskoj. Skup u Zagrebu održan je pod nazivom "Zajedno prema NATO-u".

"Ovo je svojevrsni informacijski trokut kojim želimo javnosti točno reći što je NATO i što nam članstvo u Savezu donosi", kazao je direktor IMO-a Mladen Staničić. Prema njegovim riječima, uz NATO se u Hrvatskoj vežu mnoge pogrešne predožbe, poput one da je NATO angažiran u Iraku.

I dok je potpora članstvu u NATO-u u Makedoniji i Albaniji izuzetno velika, pa pristup Savezu podupire oko 80 posto građana, u Hrvatskoj ona, prema riječima hrvatskog veleposlanika i voditelja Misije RH u NATO-u Davora Božinovića, bilježi potporu od 43 posto.

"Ona danas iznosi 43 posto dok se ulasku Hrvatske u Savez protivi 31 posto građana. Bilježimo rast te potpore jer Hrvatska želi biti dio vrijednosti koje jamči NATO, poput sigurnosti i stabilnosti, ljudskih prava, tržišnog gospodarstva", kazao je Božinović, pozivajući se na rezultate istraživanja iz svibnja prošle godine.

Nacionalni koordinator za NATO u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI) Pjer Šimunović ocijenio je da su "prednosti članstva u NATO-u neprocjenjive....ali da demokratska vlada treba uvjerljivu potporu za ono što čini".

"Zadaća nam je javnost iskreno informirati o NATO-u i na iskren i pošten način povećati ali i održati potporu te javnosti za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu", rekao je Šimunović.

Podsjetio je da će se na summitu 2008. u Bukureštu donijeti važne odluke glede proširenja, te da je hrvatska strana u potpunosti usredotočena na primanje pozivnice za članstvo.

"Sa svim reformama koje su poduzete mi već sada u nekoj mjeri funkcioniramo kao NATO zemlja", istaknuo je Šimunović.

Sotiraq Hroni, iz albanskog instituta, i Aleksandar Matovski iz FORUM-a, su ocijenili da je, iako je potpora njihovih građana ulasku u NATO neupitna, cilj inicijative "Građanski savez 08" itekako "mobilizirati javno mnijenje jer civilno društvo ima veliku težinu i snagu".

"Građanski savez 08" s radom je započeo regionalnim sastancima u Tirani i Skoplju. On će u suradnji s vladama, nacionalnim i međunarodnim organizacijama, podupirati i koordinirate akcije civilnog društva u regiji kao neinstitucionalna dimenzija Jadranske povelje. Svaka od strana se obvezala da će na nacionalnoj razini koordinirati "Okvirom za akciju", dugoročnim motrenjem i unaprijeđivanjem temeljnih načela euroatlantskih integracija - poput jačanja demokratskih vrijednosti, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, preobrazbe sigurnosnog sektora i poticanje dobrosusjedskih odnosa i regionalne suradnje.

Susret u Zagrebu nakratko je prekinula skupina mladih udruženih u inicijativu "Nećemo NATO". Nakon što su podijelili letke "Što je NATO? - agresija, okupacija i terorizam kao model djelovanja", i polijepili postere na kojima je NATO izjednačen s terorizmom i fašizmom, napustili su dvoranu Novinarskog doma.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙