Sarkozy je u drugom krugu izbora svoju socijalističku protukandidatkinju Segolene Royal pobijedio s otprilike šest posto glasova razlike. Naime, prema podacima četiriju anketnih agencija, Sarkozy je osvojio između 53.0 i 53.2 posto glasova, a Royal između 46.8 i 47.0 posto.
Segolene Royal je odmah poslije 20 sati i zatvaranja birališta, kada je istekao zakonski rok koji sprečava objavu rezultata, priznala izborni poraz. "Glasačko tijelo je reklo svoje. Sljedećem predsjedniku želim svako dobro u ispunjenju svojih obaveza u korist svih građana Francuske", rekla je Royal.
Istodobno je u izbornom stožeru Nicolasa Sarkozyja izbila erupcija oduševljenja.
Sarkozyjev petogodišnji predsjednički mandat počinje 17. svibnja, kada će dužnost preuzeti od Jacquesa Chiraca, koji je Francuskom vladao posljednjih 12 godina.
Predviđa se da odaziv drugom krugu francuskih predsjedničkih izbora iznosio oko 85 posto.
Novi francuski predsjednik Nicolas Sarkozy (52) već je nekoliko godina jedan od politički najmoćnijih ljudi vladajuće desnice i hiperaktivan političar koji želi stubokom promijeniti Francusku. Ušavši u politiku prije više od 30 godina, taj sin mađarskog emigranta svoju je neiscrpnu energiju stavio u službu svoje krajnje ambicije: postati predsjednikom Republike.
"Ako sam kandidat za predsjednika Republike, ne težim time okruniti svoju političku karijeru", nedavno je kazao, otkrivši da to čini kako "bi mogao djelovati i "temeljito promijeniti" Francusku. Sarkozy redovito ističe da želi govoriti otvoreno o konkretnim problemima Francuza, te odbacuje optužbe da gaji određeni "populizam". "Sarko", kako ga od familijarno nazivaju, želi stvoriti "novi francuski model" temeljen "na vrijednosti rada". Zagovara "gospodarsku revoluciju" s velikim smanjenjem obveznih doprinosa i obećaje smanjiti nezaposlenost na 5 posto u 5 godina.
Od 2004. predsjednik je svoje stranke UMP (Savez za narodni pokret, konzervativci), a otkako je postao ministrom unutarnjih poslova borbom protiv nesigurnosti i ilegalne imigracije stekao je imidž "prvog policajca Francuske". Protivnici mu predbacuju da koketira s temama ekstremne desnice, čemu je nedavno i pridonio obećanjem osnutka ministarstva za imigraciju i nacionalni identitet.
"Želim da mi se dopusti govoriti o naciji, a da ne budem nacionalist, o imigraciji, a da ne budem rasist", rekao je Sarkozy koji se hvali da je jedini sposoban obuzdati krajnju desnicu i da mu Francuzi daju za pravo u niz pitanja.
Nepopularnost je stekao ujesen 2005., olakom izgovorenom rečenicom da će predgrađa "očistiti" od problema borbom protiv delinkvencije, a riječ "ološ" koju je tada uporabio zlokobno ga je pratila tijekom cijele kampanje. Svojim tadašnjim stavom stekao je neprijatelje u sredini mladeži imigrantskog porijekla. Ponekad zna iznenaditi ulaskom u teren koji ne pripada desnici, pa se tako zauzeo za pravo sudjelovanja stranaca na lokalnim izborima, ili zagovara liberalizam, ali osuđuje pokvarene poslodavce.
Svaka religija treba u miru obavljati svoje obrede, pa tako i islam, koji u Francuskoj ima više od 4 milijuna vjernika, no taj islam treba prekinuti veze s određenim krugovima iz inozemstva koji ga financiraju, poručuje Sarkozy aludirajući na uvoz radikalnog islama. Samo je jednom pokazao određenu slabost: kada je na televiziji govorio o svojim "bračnim problemima" sa suprugom Cecilijom, koja ga je bila napustila i zatim se vratila kako bi bila uz njega tijekom kampanje.