Ušavši u politiku prije više od 30 godina, sin mađarskog emigranta svoju je neiscrpnu energiju stavio u službu svoje krajnje ambicije: postati predsjednikom Republike.
"Ako sam kandidat za predsjednika Republike, ne težim time okruniti svoju političku karijeru", nedavno je kazao otkrivši da to čini kako "bi mogao djelovati i "temeljito promijeniti" Francusku.
Sarkozy, koji je tijekom cijele kampanje neprestance zauzimao vodeće mjesto, a u prvome krugu i osvojio najveći broj glasova, redovito ističe da želi govoriti otvoreno o konkretnim problemima Francuza te odbacuje optužbe da gaji određeni "populizam".
"Sarko", kako ga od familijarno nazivaju, želi stvoriti "novi francuski model" temeljen "na vrijednosti rada" i želi ponovo "izmisliti" Republiku.
Zagovara "gospodarsku revoluciju" s velikim smanjenjem obveznih doprinosa i obećaje smanjiti nezaposlenost na 5 posto u 5 godina.
Od 2004. predsjednik je svoje stranke UMP (Savez za narodni pokret, konzervativci), a otkako je postao ministrom unutarnjih poslova borbom protiv nesigurnosti i ilegalne imigracije stekao je imidž "prvog policajca Francuske" .
Protivnici mu predbacuju da koketira s temama ekstremne desnice, čemu je nedavno i pridonio obećanjem osnutka ministarstva za imigraciju i nacionalni identitet.
"Želim da mi se dopusti govoriti o naciji, a da ne budem nacionalist, o imigraciji, a da ne budem rasist", rekao je Sarkozy koji se hvali da je jedini sposoban obuzdati krajnju desnicu i da mu Francuzi daju za pravo u niz pitanja.
Nepopularnost je stekao ujesen 2005., olakom izgovorenom rečenicom da će predgrađa "očistiti" od problema borbom protiv delinkvencije, a riječ "ološ" koju je tada uporabio zlokobno ga je pratila tijekom cijele kampanje. Svojim tadašnjim stavom stekao je neprijatelje u sredini mladeži imigrantskog porijekla.
Ponekad zna iznenaditi ulaskom u teren koji ne pripada desnici pa se tako zauzeo za pravo sudjelovanja stranaca na lokalnim izborima, ili zagovara liberalizam, ali osuđuje pokvarene poslodavce.
Svaka religija treba u miru obavljati svoje obrede, pa tako i islam, koji u Francuskoj ima više od 4 milijuna vjernika, no taj islam treba prekinuti veze s određenim krugovima iz inozemstva koji ga financiraju, poručuje Sarkozy aludirajući na uvoz radikalnog islama.
Samo je jednom pokazao određenu slabost: kada je na televiziji govorio o svojim "bračnim problemima" sa suprugom Cecilijom, koja ga je bila napustila i zatim se vratila kako bi bila uz njega tijekom kampanje.