Lepra je bolest koja u svijesti Europljana pripada srednjem vijeku ili zemljama Trećeg svijeta a u Italiji je od 1970. do 2004. zabilježeno samo 337 slučajeva i gotovo u svim slučajevima oboljeli su bili useljenici. Milanski slučajevi, utvrđeni u razmaku od samo nekoliko dana, stoga su rijetkost koja se može zabilježiti kao vijest, navodi milanski list.
Razdoblje inkubacije bolesti prosječno traje pet godina a oba pacijenta zarazila su se u svojim domovinama. Žurno su prebačeni u kliniku San Martino u Genovi, jedno od specijaliziranih središta za dijagnozu i liječenje te bolesti u Italiji, na odjel Enrica Nunzija vodećeg talijanskog stručnjaka za lepru.
Kod oba muškarca dijagnosticiran je zarazan oblik lepre s velikim brojem bakterija te su odmah poduzete mjere za suzbijanje zaraze u obiteljima oboljelih i među useljenicima koji su bili s njima u bliskom kontaktu. Mlađi muškarac je na milansku kliniku došao s već očitim znacima bolesti, odnosno specifičnim ranama na licu.
"No nije potrebno dizati bilo kakvu uzbunu. Zaraza je moguća samo kroz bliski dodir s oboljelim tijekom dužeg razdoblja", napominje liječnik milanske poliklinike Marco Cusini, navodi list. Docent Enrico Nunzi odlučno ističe kako je pogrešno izazivati paniku i getoizirati useljenike te napominje da 95 posto zaraženih nikada ne oboli. Oboljeli imigranti su podvrgnuti terapiji na klinici u Genovi u kojoj se od 1990. do 2004. godine liječilo 97 oboljelih od ove bolesti, piše milanski list.
Corriere della Sera navodi da je još osamdesetih godina broj oboljelih od lepre u svijetu, po procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, bio 12 milijuna dok je danas taj broj pao na dva i pol milijuna oboljelih.