"Potpuno sam uvjeren da je u nacionalnom interesu da ostanemo u borbi", rekao je Bush u govoru pred Udruženjem poduzetnika Amerike, najvećom udrugom građevinsko-trgovinskih tvrtki u zemlji.
Bush je u srijedu pozvao čelnike Kongresa u Bijelu kuću kako bi razmotrili kompromisno rješenje, premda su on i vodeći demokrati do sada pokazali malo spremnosti za kompromis oko spornog zakona o ratnom financiranju.
"Uvjeren sam da se dobrom voljom na obje strane možemo odmaknuti od političkih deklaracija i dogovoriti se o zakonu koji daje našim snagama sredstva i fleksibilnost da obave posao koji smo od njih tražili", kazao je Bush u govoru.
Obrazlažući ulaganje veta na zakon kojim je Kongres odobrio 124 milijarde dolara za ratove u Iraku i Afganistanu ali predvidio i povlačenje američkih borbenih snaga iz Iraka u proljeće 2008., Bush je u utorak kazao kako je određivanje roka za povlačenje "određivanje datuma neuspjeha", te da bi povlačenje rezultiralo "kaosom i konfuzijom".
Demokratski senator Carl Levin, predsjednik senatskog Odbora za oružane snage, usprotivio se Bushovim ocjenama.
"To što je Bush učinio je veto na volju američkog naroda izraženu u studenom 2006. (na izborima) - da trebamo naći izlaz iz Iraka, da trebamo početi ograničavati prisutnost naših postrojbi, jer nema vojnog rješenja u Iraku. Postoji samo političko rješenje, i samo ga Iračani mogu postići", kazao je senator Levin.
Predstavnički dom Kongresa u srijedu raspravlja o vetu kojim je predsjednik Bush spriječio da zakon o financiranju snaga stupi na snagu. Demokrati u Predstavničkom domu, a još manje u Senatu, nemaju izgleda da sruše Bushov veto s dvotrećinskom većinom glasova.
Zastupnici obiju stranaka suglasni su u ocjeni da će pronalaženje kompromisnog zakonskog rješenja biti veliki izazov sljedećih tjedana.
Većinski demokrati su pod pritiskom da ne smiju uskratiti financiranje američkim postrojbama u ratu, no rješenje kojim bi prihvatili Bushove zahtjeve za "čistim" zakonom, bez ikakvih dodatnih uvjeta, izazvalo bi revolt liberalnog krila stranke, čijih se 30-ak kongresnika protivi bilo kakvom daljnjem financiranju rata.
Mnogi demokrati govore da novi zakon mora sadržavati tzv. odrednice za napredak u Iraku koje bi, ako ne budu ispunjene, pokrenule preraspoređivanje snaga izvan zemlje, ili izvan urbanih područja u Iraku u američke baze.
"Novi zakon treba biti povezan s prerazmještajem snaga", izjavio je kongresnik Rahm Emanuel, četvrti po rangu demokrata u Predstavničkom domu.
Republikanci u Senatu, pokazuju više spremnosti za kompromis od svojih kolega u Predstavničkom domu, posebno stoga jer neke od njih iduće godine očekuju neizvjesni izbori, a dvije trećine Amerikanaca protivi se ratu u Iraku. Čelnik republikanske manjine u Senatu Mitch McConnell kazao je u utorak da su za njegovu stranku "odrednice prihvatljive", no izbjegao je odrediti se prema posljedicama koje bi neispunjenje tih odrednica povlačilo.