Mjerama koje je predstavio američki veleposlanik pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) Peter Allgeier, planira se opća zabrana subvencija za izlov vrsta oceanskih riba kao i subvencija za gradnju i održavanje ribarskih brodova za koje se vjeruje da izazivaju teškoće u trgovini i ugrožavaju život u podmorju.
Subvencije u ribarstvu, koje godišnje u svijetu dosežu između 30 i 34 milijardi, pod povećalom su se našle u sklopu aktualnog kruga svjetskih trgovinskih pregovora pod okriljem WTO-a započetog u Dohi, koji se u utorak i srijedu održavaju u sjedištu te međunarodne organizacije.
SAD, koji je dobio podršku Novog Zelanda, Islanda i Australije, mora uvjeriti ostale vlade odgovorne za goleme subvencije u ribarstvu, među ostalim Japan, Europsku uniju i Kinu.
Milijuni ljudi u svijetu ovise o ribarstvu u ostvarivanju svoga cjelokupnog ili dijela dohotka. Međutim, najnovija studija stručnjaka za ribarstvo donosi zaključak da će u slučaju nastavka sadašnjih trendova ribarstvo diljem svijeta doživjeti nepovratnu propast za približno 40 godina.
Oceana, međunarodna grupa koja vodi kampanju zaštite svjetskih mora i koja prati ilegalno ribarenje, savjetovala je SAD u vezi njegova prijedloga. "Subvencije kojima su preplavljene svjetske ribarske flote stvorile su globalno brodovlje koje stvara nered u našim oceanima", kazala je direktorica te grupe, Courtney Sakai."Nepromišljene državne subvencije u ribarskom sektoru moraju prestati", poručila je.