Kongres bi trebao otvoriti raspravu o reformi imigracijske politike 14. svibnja, a prosvjednici su današnjim okupljanjem željeli izvršiti pritisak na zastupnike da prihvate predloženi paket zakona i podsjetiti ih na prošlogodišnje masovne prosvjede na 1. svibnja, kada je republikanski Kongres odbio reforme koje je predložila Busheva administracija.
Broj prosvjednika mnogo je manji nego prošle godine u svim gradovima, posebno u Washingtonu, gdje se okupilo samo par stotina ljudi.
Masovni prosvjedi u SAD-u nisu povezani s Međunardnim praznikom rada, koji se u SAD na obilježava, nego se umjesto toga slavi nacionalni Dan rada, prvog ponedjeljka u rujnu. Oni koji prosvjeduju danas, uzeli su slobodan dan, kako bi i na taj način pokazali njihov značaj za američko gospodarstvo, kazali su prosvjednici u izvješćima TV Fox News.
U Chicagu je oko 150 tisuća prosvjednika marširalo kroz grad do Union parka, gdje je održan skup na kojem se tražio prekid sadašnjih racija protiv ilegalnih imigranata, koje često završavaju razdvajanjem obitelji i protjerivanjem jednog od roditelja, dok drugi ostaje s djecom koja su dobila državljanstvo ako su rođena u SAD, izvijestila je lokalna televizija CLTV.
Gradonačelnik Richard Daley, kratko se obratio skupu poručivši kako je "poruka naroda da želi razumnu imigracijsku reformu".
Pokazujući rukom gradske nebodere, Daley je kazao da su "Chigaco izgradili i grade useljenici, a gradit će ga i u budućnosti".
Masovni prosvjedni skupovi i mimohodi, na kojima su demonstranti nosili transparente i brojne američke zastave, održani su i u Detriotu, Phoenixu, Miamiju i drugim gradovima s brojnim iseljeničkim zajednicama.
Jedan od najvećih skupova s oko 100 tisuća, održan je u Los Angelesu, no ni približno mnoštvu od 650.000 ljudi koje je prošle godine zauzelo ulice tog grada, premda su prosvjednici jednako energični, izvijestio je na web stranicama LA Times. Na području Los Angelesa živi oko milijun ilegalnih useljenika, većinom iz Latinske Amerike.
Rješavanje problema ilegalne imigracije, jedan je od prioriteta američke administracije. Nakon što prošle godine za reformu nije dobio podršku republikanskog Kongresa, predsjednik George W. Bush pozvao je demokrate koji u novom sazivu imaju većinu, da podrže njegove prijedloge kao što su legalizaciju statusa ilegalnih useljenika, uvođenje privremenog rada i druge.