Prigoda - obilježavanje pedesete godišnjice neovisnosti Gane. Orkestrom i zborom od 160 članova dirigirao je maestro Daniel Barenboim. Na programu su bili Beethovenova Deveta simfonija čija je Oda radosti postala službena himna EU-a.
Nedavno održana večer je počela neobično, tradicionalnom dobrodošlicom domaćina - koju iskazuju ritmičnim bubnjanjem nacionalnih instrumenata - bubnjeva. Završilo je dugotrajnim ovacijama zbog izvrsne izvedbe, u svijetu cijenjenih milanskih glazbenika i jednako cijenjenog i poznatog dirigenta.
Članovi organizacijskog odbora novinarima su kazali kako su klasičnu glazbu naučili "voljeti i slušati u školi" prije pedeset godina, kada je Gana još bila britanska kolonija, no ovo je prvi ovakav događaj u njihovoj domovini. Gotovo sve ulaznice bile su podijeljene uzvanicima, a tek nekoliko stotina pušteno ih je u prodaju. Stajale su između 30 i 50 dolara, što si prosječan stanovnik Gane teško može priuštiti. U subsaharskoj Africi čak 60 posto stanovnika živi dnevno s manje od dva dolara po osobi.
Maestro Barenboim, članovi orkestra, zbora i četiri solista dali su sve od sebe unatoč tomu što su prethodno imali vremena za samo jednu probu, no izvedba je, prema ocjenama stručnjaka bila savršena.
"Problem je što sadržaj glazbe ne možete artikulirati kroz riječi. To možete učiniti samo zvukom, glazbom. Tomu sam se nadao kada sam odlučio ovdje izvesti ovo monumentalno djelo", kazao je Barenboim novinarima. Događaj je rezultat poziva bivšeg UN-ova glavnog tajnika Kofija Annana, podrijetlom iz Gane, upućenog u New Yorku u prosincu prošle godine njegovu prijatelju, novom maestru La Scale Barenboimu. Realizaciji sna Kofija Annana pomogli su talijanski predsjednik Giorgio Napolitano i milanska gradonačelnica Letizia Moratti.