Predsjednica Udruge za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga Jadranka Apostolovski rekla je da sadašnji Zakon o radu ne rješava izrijekom problem mobbinga, pa je prijedlog da se cijeli postupak zaštite od zlostavljanja na radu uredi posebnim zakonom. Bitna razlika u odnosu na sadašnju zaštitu odnosi se na zaštitu od svih osnova zlostavljanja na radu (a ne samo onih koji predstavljaju diskriminaciju).
Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora Gordana Sobol rekla je da je ovo prva prezentacija te pozvala i druge stručnjake da se svojim prijedlozima uključe u izradu konačnog prijedloga tog zakona, poglavito predstavnike sindikata i poslodavaca koji se još nisu uključili, kako bi se što prije uputio u Hrvatski sabor.
Nacrt prijedloga zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu izradili su predstavnici akademske zajednice, pravnika, psihijatara, psihologa, Vlade, saborskih odbora, sindikata i civilnog društva. Umjesto pojma "mobbing" predlaže se pojam "zlostavljanje", odnosno "psihološko zlostavljanje na radu".
Psihijatar Herman Vukušić rekao je da je ovo pozitivno-negativan presedan - pozitivan jer Hrvatska s tim zakonom ulazi u skupinu tri europske zemlje koje takav zakon imaju (Švedska i Francuska), a negativan jer se širi broj žrtava mobbinga i sve veći broj ljudi koji zbog zlostavljanja na radu imaju zdravstvene posljedice.
Tekst prijedloga zakona predstavile su Dušanka Marinković Drača (Sindikat Glas) i Snježana Vasiljević (zagrebački Pravni fakultet). Rečeno je kako se nacrtom prijedloga Zakona o sprječavanju zlostavljanju na radu to pitanje rješava u cijelosti i u odnosu na sve zaposlene. Prijedlog je da se obuhvate ne samo osobe u radnom odnosu, već i one koje obavljaju rad bez radnog odnosa ili su na osposobljavanju kod poslodavca (učenici i studenti).
U prekršajnim odredbama navodi se između ostaloga da će se novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 kuna kazniti poslodavac, pravna osoba ako ne imenuje povjerenika koji je osim njega ovlašten primati i rješavati pritužbe. Novčanom kaznom od 150.000 do 300.000 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac, pravna osoba ako otkaže ugovor o radu radniku koji koristi pravo prekida rada dok mu se ne osigura zaštita, koji je zaštitu zatražio pred nadležnim sudom. Ako je prekršaj počinjen u odnosu na malodobnog radnika, iznos novčane kazne uvećava se dvostruko.