Više se neće stvarati godišnje kvote ulazaka radne snage, već će neka tvrtka, neki pojedinac, jednostavno zatražiti dolazak osobe određenog radnog profila.
Talijansko zdravstvo primjerice ima potrebu za 60.000 bolničara i medicinskih sestara, objavilo je ministarstvo zdravstva, prenose u srijedu talijanski mediji. U Italiji ima oko 340.000 bolničara što znači da ima 5,4 bolničara na tisuću stanovnika što je ispod potreba i ispod broja koji imaju druge razvijene zemlje. Njemačka ima 9,8 bolničara na tisuću stanovnika, Nizozemska 12,8, a Irska čak 14,8 bolničara na tisuću stanovnika.
OECD procjenjuje da razvijene zemlje trebaju imati 6,9 bolničara na tisuću stanovnika i prema toj preporuci Italiji nedostaje čak 60.000 bolničara.
Svake godine u Italiji bolničarsku obuku završi 9.000 studenata, što je manje od broja bolničara koji godišnje odlaze u mirovinu, odnosno njih 13.000 prestaje raditi.
U 2006. godini otvoreno je točno 13.653 radnih mjesta za bolničare, a zaposleno je samo 10.690, jer drugih interesenata nije bilo. U 2006. i 2007. se traži više od 13 tisuća bolničara, odnosno čak 33,7 posto više.
Zbog toga će Italija trebati "uvoziti" bolničare iz drugih zemalja. Slična situacija je i u nekim drugim zanimanjima, pa je zbog toga vlada predložila zakon kojim se olakšava legalni dolazak imigranata. Nacrt zakona sada upućen je u parlamentarnu proceduru. Oporbeni desni centar se protivi olakšavajućem zakonu za dolazak stranaca na rad u Italiju.
Istodobno je ministar unutarnjih poslova Giuliano Amato predstavio "Povelju vrijednosti", dokument izrađen u suradnji s predstavnicima imigranata, o ponašanju stranaca u Italiji.
Zabranjuje se primjerice pokrivanje lica, odnosno nošenje burke, što je zabranjeno i talijanskim zakonom po kojem se svaku osobu mora moći identificirati. Zabranjuje se nadalje poligamija bez obzira na vjeroispovijest , izjednačavaju se se prava žena i muškaraca bez obzira na podrijetlo osoba. Propisuje se zapravo da se zakona koji vrijede u Italiji moraju pridržavati i stranci bez obzira na njihovu vjeroispovijest.