Negroponte je kazao kako razgovori koje je vodio u Kartumu sa sudanskim predsjednikom Omarom Bashirom, nisu bili ohrabrujući, te naglasio kako Sudanu istječe vrijeme da dopusti ulazak dodatnih mirovnih snaga.
Zamjenik državne tajnice optužio je Bashira da i dalje postavlja prepreke za razmještaj mirovnih snaga, te da nije ispunio obećanje o razoružanju milicije arapskih nomada "džandžavida", koje se optužuje za glavninu zločina i etničkog čišćenja počinjenih protiv afričkog stanovništva na jugu Sudana.
SAD su ranije uputile ultimatum Sudanu da poduzme korake za okončanje nasilja ili se suoči s unilateralnim i međunarodnim sankcijama.
Govoreći novinarima o svom posjetu Sudanu, Negroponte je izrazio skepsu u mogućnost da se predsjednik Bashir povinuje američkim i međunarodnim zahtjevima, ističući kako on, kada i prihvati neke od zahtjeva, uvijek ostavlja puno otvorenih pitanja, što otežava bilo kakvu primjenu.
Busheva administracija pristala je dati Vijeću sigurnmosti UN oređeno kraće razdoblje da uvjeri Sudan u nužnost suradnje prije nego što primjeni sankcije.
Pritom nije postavljen određeni rok, no američki dužnosnici navode kako se radi samo o tjednima.
Busheva administracija je kod kuće izložena pritisku evangeličkih i drugih kršćanskih udruga koje vode kontinuiranu medijsku kampanju da SAD poduzmu mjere za zaustavljenje genocida u Darfuru u kojem je u protekle četiri godine ubijeno više od 200 tisuća ljudi, a 2.5 milijuna su protjerana.