"Cilj edukacije za suzbijanje trgovanja ljudima i nezakonitih migracija prihvaćanje je europskih standarda te uključivanja tih programa obuke u hrvatske policijske akademije", rekao je u Vodicama na konferenciji za novinare Zlatko Sokolar, načelnik Odjela za nezakonite migracije Uprave za granicu MUP-a. Za programe edukacije službenika granične policije britanska je vlada izdvojila 112.000 funti, dodao je Sokolar.
Unutar sustava MUP-a do sada je za suzbijanje nezakonitih migracija educirano 27 službenika iz Odjela kriminalističke policije iz cijele Hrvatske, koji sada sudjeluju u obuci svojih kolega iz Odjela za granicu.
Hrvatska policija i druge državne institucije već su napravile velik iskorak jer je zadnjih nekoliko godina broj nezakonitih migracija oko 5500 godišnje, dok je 2000. godine bilo čak 24.000 nezakonitih prelazaka državne granice, naglasio je Sokolar.
Žrtve trgovanja ljudima u najvećem su postotku žene, a po riječima Sandre Weber iz Odjela organiziranog kriminaliteta MUP-a RH, od 2002. godine u Hrvatskoj su evidentirane 62 žrtve trgovanja ljudima, 59 žena i 3 muškarca.
Među ženama bilo je 15 državljanki Hrvatske, a ostale su uglavnom državljanke zemalja jugoistočne Europe - Srbije, BIH, Bugarske i Rumunjske.
"Žene - žrtve trgovanja ljudima uglavnom se seksualno iskorištavaju, ali je sve više prisutno i njihovo radno iskorištavanje", rekla je Sandra Weber.
Kako je rekao Ivica Kostanić, zamjenik načelnika PU šibensko-kninske, od 15 hrvatskih državljanki koje su bile žrtve trgovanja ljudima, čak ih je 7 bilo s područja te županije.
"Riječ je o vrlo mladim ženama, u dobi od 17 do 21 godine, koje su se javile na oglas za posao u inozemstvu iz novina, a završile su u paklu prostitucije i prosjačenja, gdje su bile iskorištavane seksualno ili na neki drugi način", rekao je Kostanić.
Kako je rečeno, nezakonite migracije najučestalije su na dijelu granice prema Srbiji, ali na tom je području hrvatska policija, koja intenzivno surađuje s policijom Srbije, i najučinkovitija u suzbijanju nezakonitih prelazaka granice. Britanska je vlada za zajednički međudržavni program suzbijanja nezakonitih migracija na tom području donirala oko 200.000 funti.
Na provođenju programa obuke, koji je počeo u prosincu prošle godine i trajat će u ciklusima do prosinca 2007., surađuju Ured za ljudska prava Vlade RH, Državno odvjetništvo i nevladine udruge - Crveni križ i Mreža PETRA, organizacija za integritet i prosperitet.