FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mogadišu: U granatiranju najmanje 73 mrtvih

MOGADIŠU , 21. travnja 2007. (Hina/Reuters) - U borbama između islamističkih militanata i udruženih somalskih i etiopskih vojnih snaga, u subotu je u granatiranju Mogadišua poginulo najmanje 73 ljudi, izvijestili su službeni izvori.
MOGADIŠU , 21. travnja 2007. (Hina/Reuters) - U borbama između islamističkih militanata i udruženih somalskih i etiopskih vojnih snaga, u subotu je u granatiranju Mogadišua poginulo najmanje 73 ljudi, izvijestili su službeni izvori.

U posljednjih nekoliko tjedana u borbama je poginulo nekoliko stotina ljudi, a zbog eskalacije sukoba više od 321.000 stanovnika, što je gotovo trećina ukupnog stanovništva Mogadišua, je pobjeglo iz glavnog grada Somalije. Očevici i promatrači ocjenjuju da je, čak i prema somalskim standardima, subotnje krvoproliće bilo strašno.

Stanovnici i medicinsko osoblje potvrdili su informaciju o najmanje 73 poginule osobe. Granatiranje i pucnjevi iz strojnica traju cijeli dan, prenijeli su očevici. U prethodna tri dana u sukobima je poginula 131 osoba. Žrtve su uglavnom civili.

Pobunjeni islamisti su držali veći dio južne Somalije od druge polovine 2006., prije nego što su poraženi u sukobima oko Nove Godine. No, uz potporu pripadnika Hawiye klana, ponovno su se pregrupirali i počeli se vojno suprotstavljati upravi predsjednika Abdullahija Yusufa i njegovim pomagačima iz Etiopije.

UN i humanitarne organizacije izvješćuju kako masovan odlazak stanovnika iz zemlje i njihov prijelaz u Etiopiju gdje žive u izbjegličkim kampovima, pod stablima ili pokraj cesta, bez hrane, vode i osnovnih potrepština prerastaju u tešku humanitarnu katastrofu, što već pokazuje pojava raznih bolesti. Jedina bolnica u Mogadišuu koja prima pacijente, Madina, prepuna je ranjenih i umirućih koji zbog nedostatka prostora leže po hodnicima i podrumima. U vrtu bolnice podignuti su šatori kako bi se primili svi ozlijeđeni, a osoblje često obrađuje rane pacijenata pod stablima da bi se barem malo zaštitilo od vrućine, izvijestili su očevici.

Nekih 1.500 ugandskih vojnika, pripadnika mirovnih snaga Afričke unije nije uspjelo zaustaviti sukobe. SAD, Etiopija i somalska vlada tvrde da su pobunjenici u vezi s al Qaedom što islamistički vođe niječu, objašnjavajući kako su se za borbu odlučili jer su ih vlasti potpuno izbacile iz planova o budućnosti zemlje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙