Iznosi pak nagrada za osvojene medalje ostaju nepromijenjeni, proizlazi iz Uredbe o kriterijima za dodjeljivanje državnih nagrada za vrhunska športska postignuća koja je, nakon objave u Narodnim novinama, ovih dana stupila na snagu.
Nova uredba zamjenjuje i dosadašnje odluke Vlade kojima je od 2003. bilo regulirano pitanje nagrađivanje športaša.
Uredbom je krug športaša koji će država nagrađivati proširen i na osvajače medalja na Olimpijskim igrama gluhih, svjetskim i europskim prvenstvima gluhih u seniorskim kategorijama.
Krug je proširen i na osvajače zlatnih medalja u neolimpijskim športovima koji u Hrvatskoj imaju dulju tradiciju, a izričito su navedeni: automobilizam, boćanje, daljinsko plivanje, karate, kickboxing, kuglanje, motociklizam, orijentacijsko trčanje, padobranstvo, planinarsko skijanje, ragbi i športsko penjanje.
Zlato na svjetskim seniorskim prvenstvima u tim športovima država bi nagrađivala sa 60 tisuća kuna u pojedinačnim športovima, odnosno 50 tisuća svakom športašu u ekipnim športovima, a na europskim sa 35, odnosno 30 tisuća kuna.
Nešto umanjen iznos od toga, odnosno 70 posto tih nagrada predviđeno je za sportaše i športske ekipe u slučajevima kada športsko postignuće ima osobitu međunarodnu vrijednost i značaj, a odluku o nagradama u tim iznimnim slučajevima donosila bi Vlada.
Uredbom je također precizirano nagrađivanje i osvajača medalja u športovima koji imaju svjetsko, odnosno europsko prvenstvo svake godine, u atletici na dvoranskim svjetskim ili europskim prvenstvima, te u plivanju na svjetskim i europskim prvenstvima u malim bazenima.
Zlato, srebro ili bronca na tim natjecanjima nagrađivalo bi se s polovicom iznosa predviđenog za nagrade na prvenstvima u olimpijskim i paraolimpijskim športovima i disciplinama.
A iznosi za medalje na tim natjecanjima se ne mijenjaju, pa bi i dalje na europskim prvenstvima i europskim prvenstvima po IPC sustavu u seniorskim kategorijama i europskim prvenstvima gluhih u seniorskim kategorijama osvajači zlatnih medalja bili nagrađeni sa 70 tisuća kuna u pojedinačnim, a svaki športaš u ekipnom športu sa 60 tisuća kuna, osvajači srebrnih medalja sa 40, odnosno 25 tisuća kuna, a brončanih sa 30, odnosno 25 tisuća kuna.
Iznosi od 120 do 35 tisuća kuna predviđeni su za osvačaje medalja na svjetskim prvenstvima, svjetskim prvenstvima po IPC sustavu u seniorskim kategorijama, Davis i Federation cup natjecanjima u tenisu, Invacare world team cup u tenisu u invalidskim kolicima, te svjetskim prvenstvima gluhih u seniorskim kategorijama.
Najviši iznosi nagrada predviđeni su za osvajače zlatnih medalja na Olimpijskim, Paraolimpijskim, a od sada i Olimpijskim igrama gluhih i oni bi se nagrađivali sa 208 tisuća kuna u pojedinačnim športovima, dok će 169 tisuća kuna dobiti svaki športaš u ekipnim športovima, srebrna medalja nagrađivat će se sa 130, odnosno 91 tisuću kuna, a brončana sa 91, odnosno sa 71,5 tisuća kuna.
Uredbom je regulirano i novčano nagrađivanje trenera i stučnih športskih osoba, te postupak predlaganja za nagradu.
Prema podatcima Ministarstva financija, iz državnog je proračuna za nagrađivanje športaša u 2005. utrošeno 2,5 milijuna kuna, 2006. nešto više od dva milijuna kuna, a u ovoj je godini osigurano 2,5 milijuna kuna.
Do kraja ožujka ove godine država je već športašima za osvojene medalje isplatila 80 tisuća kuna.