Po pisanju Financial Timesa, u izvješću za koje se kaže da je najopsežnije neovisno istraživanje iračkih resursa od napada na tu zemlju u ožujku 2003., navodi se kako takav razvoj događaja ovisi o poboljšanju sigurnosne situacije u toj bliskoistočnoj zemlji.
"Sigurnosna situacija je očigledno vrlo loša, no ako se sagledaju mogućnosti ispod zemljine površine, takvih nema nigdje", konstatirao je Ron Mobed, čelik odjela za energetiku pri IHS-u. "Geološki gledano, vrhunske prilike upravo su tamo".
Udvostručenje iračkih rezervi nafte značilo bi povećanje od 100 milijardi barela nafte. Irak bi tako zauzeo drugo mjesto u svijetu po veličini naftnih rezervi, iza Saudijske Arabije a ispred Irana, dok je trenutno na toj listi treći, sa 116 milijardi barela naftnih rezervi, piše FT.
Nadalje, IHS je objavio kako bi Irak mogao udvostručiti razinu naftne proizvodnje u pet godina, na četiri milijuna barela dnevno, ako se povećaju međunarodna ulaganja u toj zemlji.
Istraživanje IHS-a o iračkim naftnim rezervama temelji se na podacima prikupljenim prije i nakon napada na tu zemlju 2003. Procjene konzultantske tvrtke o njihovom povećanju za 100 milijardi barela temelje se na analizi geoloških istraživanja.