Osim Kornatskog arhipelaga, ostali parkovi bilježe porast posjeta u odnosu na prošlu godinu - Plitvička jezera imala su više od 25 tisuća posjetitelja, Krka petnaestak tisuća, Brijuni desetak tisuća, a Papuk više od sedam tisuća posjetitelja, izvijestio je.
Nacionalne parkove godišnje posjeti oko dva milijuna posjetitelja, a parkove prirode pola milijuna, što znači da ih posjećuje svaki četvrti turist u Hrvatskoj, rekao je Šikić, dodavši da parkovi iz vlastitih prihoda godišnje zarađuju četrdesetak milijuna eura.
Ustvrdio je da bi i nova sezona mogla biti rekordna, no kao još bitnije istaknuo je planove za poboljšanje kvalitete u pružanju informacija posjetiteljima i njihovom prihvatu.
Ministarstvo je izradilo nacionalni program protupožarne zaštite koji obuhvaća instaliranje novih sustava protupožarne zaštite u svim nacionalnim parkovima i parkovima prirode do 2010.
Nove tehnologije praćenja i brzog otkrivanja požara omogućit će bržu intervenciju, jer ako se reagira u prva dva sata može se intervenirati i s manjim brojem ljudi, dodao je Šikić.
Uspostava tih sustava zaštite obuhvaća i razminiranje u koje će biti uključena područja u parkovima Plitvička jezera, Krka, Paklenica, Kopački rit, Papuk, Lonjsko Polje, Velebit i Lastovsko otočje.
Prva faza za tih osam parkova, obuhvatila bi vrijednost radova u iznosu 20 milijuna eura, a procjenjuje se da bi za cjelokupno razminiranje bilo potrebno 35 milijuna eura, rekao je.
Podsjetivši da je Uredba o ekološkoj mreži poslana u proceduru, naglasio je da se još treba raditi na tome da se koncept zaštite prirode doživljava kao opterećenje i dočekuje s odbijanjem.