Makedonski parlament usvojio je izmjene zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju prema kojima će osnovci u školu polaziti sa 6 godina i od prvog će razreda učiti engleski jezik. Istodobno se od petog razreda kao izborni predmet uvodi vjeronauk. Oporba je glasovala protiv ovih promjena u obrazovanju.
Prema izmjenama Zakona o srednjem obrazovanju, ovaj stupanj obrazovanja postaje obvezan za sve mlade od 15 do 18 godina. Školovanje će biti besplatno, kao i prijevoz i boravak u internatima za učenike iz socijalno ugroženih obitelji.
Ako roditelji ne dopuste školovanje svom djetetu, što je česta pojava kod Roma te u nekim albanskim sredinama, plaćat će kaznu od 1.000 eura.
Rasprava u Sobranju dugo je trajala jer se oporba oštro suprostavila učenju vjeronauka u školama argumentirajući svoje protivljenje tvrdnjom da se time gubi sekularnost države te da će se djeca dezorijentirati s obzirom na naučnu teoriju o postanku svijeta.
I uvođenje devetoljetke oporba je dočekala na nož s obrazloženjem da Makedonija nema prije svega prostornih uvjeta, s obzirom na to da se u svim školama nastava izvodi u dvije, a negdje i u tri smjene.
Odgovor Vlade je da će uskoro, po uzoru na hrvatsko iskustvo, početi izgradnja škola putem koncesija i da će za godinu dana biti izgrađeno dovoljno školskog prostora.