Proljetna sjetva u Hrvatskoj trebala bi se obaviti na ukupno 730.000 hektara, od čega kukuruza na 390.000 hektara, saznaje se iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva.
Sjetva se odvija se u otežanim uvjetima ponajviše zbog nepovoljnih klimatskih uvjeta, oborina nije bilo gotovo mjesec dana pa je zemlja suha i tvrda, što ukazuje na to da će ovo biti teška godina, odnosno rezultati neće biti kao što se očekivalo, kaže Ernest Nad iz Odsjeka za poljoprivredu, šumarstvo i prehrambenu industriju HGK - Županijske komore Osijek.Proljetna sjetva u Osječko-baranjskoj županiji trebala bi se obaviti na 123.882 hektara, od čega je 80.000 hektara predviđeno za merkantilni kukuruz, 14.000 hektara za šećernu repu, 12.000 hektara za soju, 10.000 hektara za suncokret, dok je 2.400 hektara planirano za sjetvu sjemenskog kukuruza.
Na preostalih 5.482 hektara površina obavit će se sjetva jarih žitarica, krmnog bilja, duhana, krumpira i povrća.
Nad je kazao kako je među proizvođačima smanjen interes za sjetvu suncokreta i to ponajviše zbog toga što su poticaji za suncokret izjednačeni sa poticajima za pšenicu pa je proizvođačima lakše sijati pšenicu. Procjenjuje se da će suncokreta biti zasijano 30 posto od onoga što je planirano.
Povećat će se pak površine pod kukuruzom budući se osim za stočarsku proizvodnju koristi i za alternativne izvore energije.
Nad je istaknuo kako upravo zbog klimatskih uvjeta (trend globalnog zatopljenja) proizvođači trebaju početi ozbiljno razmišljati o navodnjavanju, odnosno potrebno je osigurati sredstva za projekte navodnjavanja.