Parlamentarne rezolucije o granici s Hrvatskom predlagale su Slovenska pučka stranka (SLS) i Slovenska nacionalna stranka (SNS), ali ih vladajuća većina nije uvrstila na dnevni red zasjedanja parlamenta koje počinje krajem ovoga mjeseca.
Janša je dodao kako njegova vlada pokušava naći rješenja za neka bilateralna pitanja unutar hrvatskog pristupnog procesa Europskoj uniji. "U tom se procesu usvajaju europske norme i standardi, što samo po sebi rješava neka pitanja".
Janša je također naglasio da su neka druga otvorena pitanja potpuno razjašnjena u bilateralnim kontaktima, ali je pitanje hoće li će hrvatska Vlada pred parlamentarne izbore u Hrvatskoj naći dovoljno produktivnog vremena da se ona riješe, rekao je Janša. Nije precizirao na što pod tim točno misli.
Kako je prenijela agencija STA, Janša je rekao da neko spominjanje slovenskog referenduma kojim bi se zaustavio ulazak Hrvatske u EU nema nikakvog smisla i da bi to dobronamjerni i u Sloveniji i u Hrvatskoj željeli izbjeći, a k tome bi Slovenija takvim inicijativama samo gubila vjerodostojnost.
Janša se osvrnuo i na bolest bivšeg hrvatskog premijera Ivice Račana, rekavši da mu je žao Račana koji se bori s teškom bolešću, ali da žali i zato što parafirani sporazum Drnovšek-Račan svojedobno nije bio uspješan iako su ga parafirale vlade koje su u parlamentu imale većinu.
Janša je dodao da je u Hrvatskoj arbitraža za granicu često izgovor zato jer se ne zna ponuditi ništa bolje od sporazuma koji su 2001. bili dogovorili tadašnji premijeri dviju država.