Izvješća sa svjetskih tržišta
a) Indeksi na svjetskim burzama.
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE New York/DJIA 12.552,96 12.484,62 Tokyo/Nikkei 17.363,95 17.540,42 London/FTSE-100 6.431,00 6.416,40 Frankfurt/DAX 30 7.170,64 7.142,95
Snažan rast prodaje američkih maloprodajnih lanaca smanjio je strahove ulagača oko usporavanja potrošnje Amerikanaca, ojačavši u četvrtak vrijednosti američkih burzovnih indeksa.
Njujorški Dow Jones indeks porastao je 0,6 posto, na 12.553 boda. Tehnološki Nasdaq dobio je 0,9 posto na vrijednosti, zaključivši trgovanje na 2.480 bodova. S&P indeks porastao je 0,6 posto, na 1.448 bodova.
Podaci o skoku prometa u maloprodaji tijekom ožujka u nizu američkih kompanija, od Wal-Marta do J.C. Penneya, premašili su očekivanja analitičara, te ublažili zabrinutosti ulagača oko mogućeg usporavanja osobne potrošnje. To je potaknulo jačanje dionica maloprodajnih kompanija, koje su u prosjeku poskupjele 0,5 posto.
"Promet u maloprodaji prilično je dobar i sugerira da potrošači i dalje troše", ocijenio je Douglas Peta, tržišni strateg pri J&W. Seligmanu.
Od većih dobitnika ističe se i sektor biotehnologije, koje je ostvario skok cijena za prosječno 2,5 posto, predvođen uzletom cijena dionica MedImmunea za 15,3 posto. Ta biotehnološka kompanija, naime, angažirala je Goldman Sachsa da istraži mogućnosti njegove prodaje.
"Tržište je i nadalje preplavljenom likvidnošću, pa se aktivnosti spajanja i preuzimanja nastavljaju. To pozitivno utječe na dionice", rekao je Phil Orlando, strateg pri Federated Investorsu.
Nadalje, skok cijena nafte za tri posto, na 63,85 dolara za barel, potaknuo je jačanje energetskih dionica, pri čemu je dionica Exxon Mobila poskupjela 0,8 posto.
Cijene dionica na europskim burzama u četvrtak su korigirane na najnižu razinu u zadnjih tjedan dana, kako su ulagači odlučili prodavati dionice kompanija poput Siemensa i Unbaila koje su nedavno imale snažan skok cijena. Londonski Ftse indeks gotovo se i nije mijenjao, zaključivši trgovanje na 6.416 bodova. Frankfurtski DAX spustio se 0,14 posto, na 7.143 bodova.
Dionice na europskim burzama oporavile su se u petak s najnižih razina u proteklih tjedna dana nakon što je snažan skok cijena nafte potaknuo kupovinu dionica energetskih kompanija, no zabrinutosti oko inflacije i nadalje ograničavaju značajniji porast burzovnih indeksa.
Londonski Ftse indeks do podneva je tako ojačao 0,2 posto, na 6.431 bod. Frankfurtski DAX porastao je pak 0,4 posto, na 7.170 bodova.
Skok cijena nafte iznad 64 dolara za barel potaknuo je ulaganja u energetske dionice. Ipak, najnovije poskupljenje crnoga zlata pojačalo je zabrinutost na tržištima od inflatornih pritisaka i njihova utjecaja na monetarnu politiku s obje strane Atlantika.
Zbog toga su ulagači, zabrinuti mogućnošću nastavljenog rasta kamatnih stopa, manje aktivni na tržištu dok očekuju podatak o američkih proizvođačkim cijenama. Ekonomisti procjenjuju da bi proizvođačke cijene mogle biti uvećane 0,7 posto u ožujku.
Aktivnosti spajanja i preuzimanja kompanija još su jednom su potaknule uzlet cijena istaknutih kompanija u svom sektoru, poput Faurecije. Trgovci su tako obrazložili njezino poskupljenje glasinom da Peugeot planira odvajanje tog proizvođača dijelova za vozila iz svog osnovnog poslovanja.
To sve potaknulo je rast cijena Peugeotovih dionica za tri posto, čemu je pridonio i rast tržišnog udjela te kompanije u Europi u ožujku.
Od ostalih većih dobitnika ističe se i njemački SAP, čija je dionica poskupjela 3,6 posto nakon što je Merrill Lynch potvrdio visoki investicijski rejting dionici tog vodećeg svjetskog proizvođača poslovnog softvera.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio je jedan posto, na 17.364 boda.
b)Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI Euro/USD 1,3520 1,3534 1,3483 USD/JPY 118,36 119,16 118,23 GBP/USD 1,9857 1,9869 1,9785 USD/CHF 1,2101 1,2171 1,2095
Tečaj eura ponovno je u petak na svjetskim tržištima valuta dosegnuo najvišu razinu prema dolaru u protekle dvije godine nakon što su potvrđena očekivanja ulagača da bi Europska središnja banka (ECB) mogla podići ključne kamatne stope već u lipnju.
Euro je do podneva ojačao prema dolaru 0,3 posto na 1,3525 dolara, dodirnuvši nakratko i najvišu razinu u protekle dvije godine od 1,3534 dolara.
Jedinstvena europska valuta istodobno je u istom postotku oslabila prema jenu, kliznuvši na 160,15 jena nakon što je prethodno dosegnula rekordnu vrijednost od 160,87 jena. Iako se kontinuirano približava rekordnim vrijednostima prema japanskoj valuti, euro je u razdoblju od početka godine ojačao prema jenu samo dva posto. Dolar je zabilježio nešto snažniji pad vrijednosti prema jenu, oslabivši za 0,6 posto na 118,39 jena.
Ulagači su optimistični u vezi s gospodarskim rastom u eurozoni i očekuju da će ECB u lipnju ponovno podići ključne kamatne stope nakon što ih je u četvrtak zadržao na važećoj razini od 3,75 posto. Predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet izjavio je na konferenciji za novinstvo da će banka "vrlo pozorno" pratiti kretanje cijena, što je protumačeno kao signal o podizanju ključnih kamatnih stopa u lipnju.
"Nakon Trichetove konferencije za novinstvo u četvrtak svi su uvjereni da će ECB ponovno podići kamatne stope u lipnju i možda ponovno u drugoj polovini godine, što znači da okruženje i dalje potiče jačanje eura", zaključio je Niels Christensen iz kopenhagenske Nordeae.
Jen je pak naglo ojačao prema dolaru i euru uoči dvodnevnog sastanka ministara financija i guvernera središnjih banaka članica skupine G7 koji počinje u petak u Washingtonu. Ulagači su zakočili vezane trgovine japanskom valutom iako se smatra malo vjerojatnim da će monetarni čelnici službeno upozoriti na nizak tečaj valuta s niskim prinosima, poput jena i švicarskog franka.
"Bojazan da će G7 u službenom priopćenju ponovno ukazati na podcijenjenost jena izaziva nelagodu kod ulagača koji uoči sastanka u Washingtonu raspolažu tek oskudnim zalihama japanske valute. Te su bojazni tržišta pretjerane. G7 će se vjerojatno držati poznatih formulacija. No, s obzirom na rekordan tečaj eura prema jenu ulagači bi mogli krenuti u dobitonosne prodaje", tumači Johan Javeus iz stockolmskog SEB-a.
Dolar se pak nalazi pod pritiskom suzdržanosti ulagača uoči podatka o cijenama pri proizvođačima u SAD-u koji će biti objavljen sljedećeg tjedna. Eventualne naznake jačanja inflatornih pritisaka mogle bi ponovno potpiriti strahovanja da rast američkog gospodarstva usporava, i to u uvjetima nastavljenog trenda rasta cijena.
c) iznos LIBOR-a na dan:
Datum Tip 1 tjedan(%) 1 mjesec(%) 3 mjeseca(%) 6 mjeseci(%) 12.04.07. USLIB 5,32 5,32 5,36 5,36 12.04.07. EULIB 3,84 3,86 3,96 4,09