Po njegovim riječima u tijeku i odmah nakon II. svjetskog rata na vukovarskom gradskom području stradalo je najmanje 299 vukovarskih Nijemaca od kojih je 227 bilo civila i 172 pripadnika vojnih i poluvojnih postrojba njemačke vojske ili vojske NDH.
"Od toga broja više od 200 osoba smrtno je stradalo nakon 12. travnja 1945. i ulaska partizanskih postrojba u Vukovar", rekao je Geiger, dodavši kako su vukovarski Nijemci, poput ostalih svojih sunarodnjaka koji su svršetak rata dočekali na području tadašnje Jugoslavije, završili u brojnim logorima u kojima su ubijani i izgladnjivani do smrti.
"Od 190.000 Nijemaca koji su nakon II. svjetskog rata ostali u Jugoslaviji 170.000 završilo je u logorima", naveo je Geiger, napomenuvši kako u logore nisu odvođeni samo Nijemci koji su se kao takvi i očitovali nego i ljudi s njemačkim prezimenima koji su se odavno pohrvatili.
Prije predavanja predstavljen je Zbornik dokumenata "Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944.-1046. Dokumenti Slavonija, Srijem i Baranja" autora dr. Geigera i Šimuna Penave koji je također nazočio predavanju.
U kulturnom dijelu programa nastupio je Pjevački zbor "Drei Rosen" vukovarske Udruge Nijemaca i Austrijanaca.
U spomen na žrtve komunističkog terora u Vukovaru sutra će u vukovarskoj župnoj crkvi sv. Filipa i Jakova u 12 sati Svetu misu predvoditi varaždinski biskup msgr. Josip Mrzljak, čiji je otac također stradao u Vukovaru nakon 1945.