FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: "Dnevnik" pritiske na medije u Sloveniji usporedio s Tuđmanovom Hrvatskom

LJUBLJANA, 11. travnja 2007. (Hina) - U svojoj redovnoj kolumni u ljubljanskom dnevnom listu "Dnevnik" slovenski je komentator Vlado Miheljak, inače sveučilišni profesor socijalne i političke psihologije, utjecaj sadašnje vlade na vodeće slovenske medije usporedio sa stanjem u Hrvatskoj u ratnom i poratnom razdoblju, u vrijeme, kako kaže, Tuđmanovog režima, kad se i sam bavio tim fenomenom.
LJUBLJANA, 11. travnja 2007. (Hina) - U svojoj redovnoj kolumni u ljubljanskom dnevnom listu "Dnevnik" slovenski je komentator Vlado Miheljak, inače sveučilišni profesor socijalne i političke psihologije, utjecaj sadašnje vlade na vodeće slovenske medije usporedio sa stanjem u Hrvatskoj u ratnom i poratnom razdoblju, u vrijeme, kako kaže, Tuđmanovog režima, kad se i sam bavio tim fenomenom.

"Tada se nisam mogao dovoljno načuditi kako režimsko prisvajanje medija može ići jednostavno i bez većeg otpora, pa je vlast kontrolirala sve glavne medije unatoč mnogim dobrim, pametnim novinarima. No, nakon medijske suše, medijski se monopol počeo rušiti kao kuća od karata, još u vrijeme Tuđmana, a mediji i novinari jednostavno više nisu radili po diktatu vlasti", piše Miheljak u svom redovnom komentaru u srijedu u "Dnevniku".

Praveći usporedbu sa stanjem u slovenskim medijima nakon promjene vlasti i dolaska sadašnje vlade desnog centra prije dvije i pol godine, Miheljak slične procese uočava u slovenskim medijima iako, kako navodi, na početku nije mislio da će se stvar odvijati po scenariju iz Hrvatske.

"Kad je nakon izbora u Sloveniji došlo do prvih grubih intervencija u medije, njihovu kadrovsku i uredničku politiku, bio sam uvjeren da se kod nas ne može dogoditi Hrvatska, ali nije bilo silovitog otpora koji sam očekivao i medijske kuće padale su bez ispucanog metka, ekspresno, onako kako su dolazile na red", navodi Miheljak, govoreći o promjenama koje su se dogodile na nacionalnoj televiziji, vodećem novinskom koncernu "Delo" i istoimenom dnevniku, mariborskom listu "Večer", te drugim istaknutijim medijskim tvrtkama.

Miheljak navodi da se je zbog toga medijska scena do prije kratkog vremena činila besperspektivnom i potpuno kontroliranom, ali da su prije dva tjedna, na jednoj tribini koju su organizirale nevladine ustanove, o svojim problemima otvorno počeli govoriti i sami novinari iz spomenutih medijskih kuća koje su pod pritiskom vlade.

"Zapravo je stvar puknula i o pritiscima su počeli govoriti sami novinari. I to ne samo oni koji su bili odstranjeni nego i oni koji svojim nastupom riskiraju svoju egzistenciju", navodi Miheljak koji tvrdi da je u Sloveniji sada stvorena "kritična masa" u novinarskoj zajednici koja će dovesti do promjene stanja.

"Broj onih koji govore na glas probio je kritičnu masu, njih više nije moguće utišati ili otjerati. Time nije dobivena cijela bitka, ali više nema koraka natrag. Glasna manjina za sobom će povući i šutljivu novinarsku većinu", navodi "Dnevnikov" komentator.

Kako navodi Miheljak, u Sloveniji vrijedi pravilo: "Stvaranje volje i hrabrosti za otpor diktatu režimskih urednika ovisan je o stupnju suptilnosti režima", te dodaje da je novinarsku "pobunu" potaknula nesuptilnost nekih izjava ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela koji je u više prilika nakon izbora ustvrdio da se medijska politika mora prilagoditi stanju nakon promjene vlasti.

"Zato možemo samo pozdraviti one autoritarce koji bez kočnica i bez razmišljanja glasno govore ono što je san svake vlasti. Zato bismo rekli da je Dimitrij Rupel svojim nespretnim izjavama o medijima i protiv medija napravio za njihovu slobodu i autonomiju od 2004. godine više nego cijela kritička javnost zajedno", navodi Miheljak.

Pri tome Miheljak citira više izjava Dimitrija Rupela u kojima je on upozoravao uredništva vodećih medija da se je političko stanje u Sloveniji nakon izbora promijenilo i da bi vodeći mediji u kojima preko vlasničkih udjela ili kao osnivač veliku ulogu igra država to morali imati u vidu.

"Dobro je poznata promašena Rupelova izjava da bi ponegdje vlasnici medija razmislili isplati li im se rat s opcijom koja je pobijedila na izborima (u intervjuu za Delo nakon izbora), a i neke druge u kojima jasno pokazuje očekivanje da izborni rezultat definira uredničku politiku", piše Miheljak, te spominje i Rupelove izjave u kojima se medijima sugerira kako pokrivati odnose s Hrvatskom i bilateralne odnose, vezujući to za "hrvatske euroatlantske aspiracije".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙