Ta misija pored Kosova će posjetiti i Srbiju kako bi prikupila informacije iz prve ruke o stanju na Kosovu i omogućila kasniju odluku Vijeća sigurnosti o budućnosti pokrajine, piše Koha Ditore pozivajući se na neimenovanog međunarodnog dužnosnika bliskog UN-u.
Prema tom izvoru čelnik misije neće biti ni iz Sjedinjenih Država, koje se zalažu za neovisnost Kosova, niti iz Rusije, koja podržava Srbiju koja želi zadržati pokrajinu u svom okviru, nego iz jedne izvaneuropske zemlje koja nije među pet stalnih članica Vijeća sigurnosti s pravom veta.
Vijeće sigurnosti je u srijedu najavilo kako će poslati izaslanstvo u Beograd i Prištinu dan nakon što je održalo prvu raspravu o planu izaslanika UN-a Marttija Ahtisaarija koji predviđa neovisnost te srpske pokrajine u prvo vrijeme pod međunarodnim nadzorom.
List Lajm navodi kako se ne isključuje mogućnost manjih izmjena u prijedlogu posebnog izaslanika UN-a za status Kosova kako bi se "spasio obraz " Srbije. Lajm piše kako rasprava u Vijeću sigurnosti, pregovori na relaciji SAD-Rusija i slanje misije Vijeća sigurnosti na Kosovu imaju za cilj eventualne izmjene, odnosno prilagođavanje Ahtisaarijeva prijedloga zahtjevima Rusije i Srbije.