Riječ je o opremi koja će, istaknuto je, bitno pridonijeti kvaliteti rada sveučilišnoga interdisciplinarnog doktorskog studija "Jezik i kognitivna neuroznanost" te hrvatskom znanstvenom istraživanju i njegovoj konkurentnosti u međunarodnome znanstvenom kontekstu.
Veleposlanik Peters uručio je donaciju Ranku Matasoviću, profesoru na Filozofskome fakultetu i suvoditelju doktorskoga studija "Jezik i kognitivna neuroznanost".
Donacija je ostvarena u sklopu aktivnosti Zaklade Alexandera von Humboldta koja svojim bivšim stipendistima, među kojima je i profesor Matasović, omogućuje ostvarivanje konkretnih znanstveno-istraživačkih projekata.
Predaji donacije nazočili su i rektor zagrebačkoga Sveučilišta Aleksa Bjeliš te prorektorica za znanost i tehnologiju Melita Kovačevića, koja je i voditeljica doktorskoga studija "Jezik i kognitivna neuroznanost".
Prorektorica Kovačević objasnila je da se poslijediplomci i njihovi profesori na spomenutom doktorskom studiju najviše bave jezikom, odnosno procesuiranjem jezičnih informacija u mozgu, ali da ta vrijedna donacija omogućuje mjerenje i istraživanje i drugih mozgovnih aktivnosti, kao što su svijest, memorija i percepcija.
Istaknula je i jednu prednost te najsuvremenije znanstvene opreme - a to je da je ona prenosiva pa će se moći koristiti i izvan laboratorija, primjerice u istraživanjima u bolnicama, vrtićima i staračkim domovima. Tako je najavila je da će uskoro početi istraživanja u bolnicama s kardiološkim pacijentima gdje će se snimati stanje njihove svijesti za vrijeme operacija.
Kovačević je podsjetila da je do sada za opremanje laboratorija za potrebe doktorskoga studija "Jezik i kognitivna neuroznanost" utrošeno oko milijun kuna, od kojih je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa osiguralo gotovo 400 tisuća kuna, a donator je, osim Zaklade Alexandera von Humboldta, bio i Tempus projekt EU-a.
Zaklada Alexandera von Humboldta osnovana je u Berlinu 1860., a nakon dva dugogodišnja prekida ponovno ju je 1953. uspostavila tadašnja Savezna Republika Njemačka . Osnovni cilj Zaklade je poticanje međunarodne znanstvenoistraživačke suradnje tako da je od 1953. do danas Zaklada stipendirala više od 20 tisuća znanstvenika iz 130 zemalja, među kojima i iz Hrvatske.