"U noti nema ništa što ukazuje na to da Iranci traže rješenje", kazala je Beckett u interviewu za BBC u kojem je također optužila Teheran da koristi zarobljene Britance za "napadnu propagandu", navodi Associated Press.
"Užasno je i potpuno suprotno međunarodnim konvencijama koristiti ljude koji su zarobljeni protiv njihove volje, koristiti ljude koji su već danima zarobljeni i koji nemaju pristup konzularnoj pomoći za napadnu propagandu na ovaj način. Užasnuta sam", kazala je Beckett.
Europska unija se u petak solidarizirala s Britanijom oko slučaja 15 zarobljenih mornara, ali nije željela suspendirati poslove s Iranom oko ovoga spora, izvijestio je Reuters.
"Jasno je da poruka solidarnosti mora biti poslana odavde", rekao je novinarima njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier prije susreta 27 ministara vanjskih poslova EU-a u Bremenu.
Šef vanjske politike EU-a Javier Solana je kazao kako "britabnski vojnici moraju biti oslobođeni odmah i bez preduvjeta".
Nekoliko ministara i dužnosnika je, međutim, ukazalo kako nije pravi trenutak da se slijedi primjer Britanije u prekidanju normalnih gospodarskih odnosa s Iranom nakon što je iranska nota pobudila nade u rješenje jednotjednog spora.
Britanski premijer Tony Blair je reagirao na nedavno objavljenu videosnimku s britanskim mornarima zarobljenima u Iranu, kazavši da ona "neće nikoga zavarati".
"Ne znam zašto iranski režim to i dalje čini, to samo kod ljudi povećava osjećaj gađenja. Zarobljeni vojnici kojima se paradira i kojima se manipulira na taj način, to neće nikoga zavarati", kazao je Blair, dodavši da Iran mora shvatiti da će, ako nastavi ovako, biti suočen sa trajnom izolacijom.
Istovremeno je u Londonu iransko veleposlanstvo objavilo treće pismo Britanke Faye Turney koja tvrdi da je "žrtvovana za politiku britanske i američke vlade".
U pismu koje je upućeno britanskom narodu Turney piše da se prema njoj dobro odnose za razliku od tretmana kakvog imaju zarobljenici u Abu Ghraibu.
Iransko je veleposlanstvo u petak objavilo i da je britanska vlada u bliskom kontaktu s iranskom vladom kako bi na "uzajamno prihvatljiv način" riješila krizu s 15 zarobljenih britanskih mornara.
"Dvije vlade blisko razmatraju i raspravljaju o slučaju", kaže se u priopćenju iranske vlade.
Iransko je veleposlanstvo također kritiziralo Vijeće sigurnosti UN-a zbog miješanja u krizu.
Veleposlanstvo tvrdi da usvojena rezolucija Vijeća sigurnosti krši mandat tog tijela i načela iz UN-ove povelje. Problem treba biti riješen bilateralno, ističe iransko veleposlanstvo.
"Pokušaj da se angažira Vijeće sigurnosti je potpuno neprihvatljiv, neovlašten i neopravdan", ističe se u priopćenju iranskog veleposlanstva.
Veleposlanstvo je dodalo da će Iran nastaviti braniti svoj teritorijalni integritet, ali da će zemlja poštivati svoje legalne i moralne obveze prema zarobljenicima koji su "sigurni, dobro i zdravi".