U današnjem priopćenju voditelj IRB-ova Ureda za odnose s javnošću Duje Bonacci navodi da istraživanje 'Ruđerovih' znanstvenika, koje je dovelo do toga zanimljivog rezultata, spada u danas sve probitačnije područje molekularne nano-elektronike.
Bonacci objašnjava da je glavni cilj te mlade znanstveno-tehnološke grane razviti elektroničke komponente koje bi bile izgrađene od samo nekoliko desetaka molekula i koje bi tako bile milijardama puta manje od današnjih elektroničkih komponenti. Nova nano-elektronička tehnologija omogućila bi daljnju minijaturizaciju svih vrsta elektroničkih uređaja (npr. računalnih čipova ili različitih vrsta senzora), te bi ih učinila neusporedivo jeftinijima i energetski štedljivijima od onih koje danas imamo.
Dodaje da su, kao i u 'običnim' strujnim krugovima, jedan od najvažnijih elemenata nano-elektroničkih krugova upravo žice koje mogu vjerno prenijeti električni signal s jednoga mjesta u strujnome krugu na drugo, a bez da ga pri tom prijenosu bilo kako izmjene ili oslabe. Za razliku pak od običnih žica, koje su izrađene od makroskopskih komada različitih metala, nano-elektroničke žice sastoje se od samo nekoliko desetaka atoma.
Na temelju prethodnoga iskustva sa sličnim molekulskim sustavima, IRB-ovi znanstvenici su naslutili da bi određeni posebni oblici lanaca ugljikovih atoma mogli izvrsno poslužiti za takvu namjenu.
Tu pretpostavku su pak provjerili razvivši precizan teorijski model ugljikove 'molekularne žice' u kontaktu s metalnim elektrodama, pomoću kojega su onda izračunali njezinu električnu vodljivost.
U priopćenju se ističe da iznimno zanimljiv rezultat do kojega su došli "Ruđerovi" znanstvenici predviđa vodljivost takve žice čak i desetak puta veću od vodljivosti svih do sada istraženih vrsta molekularnih žica.