Petorica optuženika Tomislav Madi (47), Mario Jurić (34), Zoran Poštić (34), Davor Lazić (34) i Mijo Starčević (51), koji se od uhićenja nalaze u pritvoru osječkog zatvora, nazočni su suđenju i izjavili su da se ne osjećaju krivima.
U optužnici, koju je pročitao zamjenik županijskog državnog odvjetnika iz Vukovara Vlatko Miljković, navodi se kako je "Tomislav Madi u svojstvu zapovjednika izviđačko-diverzantske satnije HOS-a, čije se zapovjedništvo nalazilo u Komletincima na vinkovačkom području, 17. veljače 1992. izdao naredbu okrivljenima Mariju Juriću, Zoranu Poštiću, Davoru Laziću i nepoznatoj osobi po nadimku 'Bosanac' da odu u Cernu i pobiju četnike za koje on zna, iako je znao da se radi o civilnim osobama, a da kuću miniraju".
Preodjevene u odore bivše JNA, do kuće obitelji Olujić u Ulici braće Radića 51a u Cerni, te iste večeri optužene je dovezao također optuženi Mijo Starčević koji im je, prema navodima iz optužnice, i pokazao kuću Olujevićevih.
Nakon što su ušli u kuću, iz vatrenog su oružja ubili Radomira i Anicu Olujić te njihovu malodobnu djecu Milevu i Marka pogodivši svakoga od njih s desetak hitaca.
Nakon ubojstava, iz kuće su uzeli lovačku pušku marke "Hamerles" i pištolj marke "Vis", neutvrđeni iznos tadašnjih njemačkih maraka te neutvrđenu količinu zlatnog nakita koji su, po povratku u Komletince, predali Tomislavu Madiu.
U namjeri da ju sruše, u kuću su postavili tri tenkovske mine i povezali svaku s 2,5 kilograma "vitezita 20", ali zbog nestručnog rukovanja eksplozivom nije došlo do eksplozije, naveo je, čitajući optužnicu, Vlatko Miljković. Ustvrdio je da su optuženi počinili kazneno djelo protiv čovječnosti i međunarodnog prava-ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Na upit suca Ante Zeljka osjeća li se krivima po pročitanoj optužbi, Tomislav Madi je izjavio kako se "apsolutno ne osjeća krivim", a krivima se, po optužbi, kako su naveli, ne osjećaju niti preostala četvorica optuženika.
Optuženi Mario Jurić rekao je kako se, međutim, osjeća "suodgovornim jer nije spriječio zločin u kojemu je bio sudionik".
Ubojstvo obitelji Olujić, kako je naveo, nije mogao spriječiti jer je u tom naumu bio prekinut što će, rekao je, naknadno pojasniti tijekom suđenja. Na pitanje suca je li nositelj kakvog vojnog čina, odgovorio je kako bi to zadržao tajnom.
Svi optuženi također su kazali kako će svoju obranu iznijeti na kraju dokaznog postupka.
Sva su petorica optuženika navela i kako su zbog zasluga u Domovinskom ratu nositelji Spomenice Domovinskog rata te niza drugih priznanja, nagrada i pohvala.
Kao jedina za danas pozvana svjedokinja Stojanka Olujić, majka ubijenog Radomira Olujića, nije se, zbog neutvrđenih razloga, pojavila, stoga je sudac Ante Zeljko prekinuo glavnu raspravu koja će se nastaviti 3. travnja.
Tada će kao svjedoci biti saslušani Marta Žulj, Kata Čipin, Vlado Jurišić, Nikola Karlušić i Ivan Čačić, a ponovno će biti pozvana i Stojanka Olujić.
Tijekom sudskog postupka ispred zgrade Županijskog suda mirno je čekalo nekoliko desetaka članova HVIDR-e iz brojnih hrvatskih gradova koji su, kako su rekli novinarima, došli pružiti podršku optuženom Tomislavu Madiu. Dvojica članova HVIDR-e bila su u dvorani nazočna i početku suđenja dok su preostali, zbog skučenosti dvorane, kraj današnje rasprave morali čekati ispred zgrade suda te su se nakon završetka, mirno razišli.