Dvodnevni sastanak na vrhu, koji se odvija uz jake mjere sigurnosti, otvorili u srijedu poslije podne u međunarodnom konferencijskom centru u Rijadu saudijski kralj Abdulah i sudanski predsjednik Omar Bašir, čija zemlja trenutno predsjeda Arapskom ligom.
Šefovi država i vlada zemalja članica Lige trebali bi ratificirati tekst rezolucije koji su u ponedjeljak pripremili njihovi ministri vanjskih poslova, a riječ je o prijedlogu koji je još 2002. na arapskom summitu u Bejrutu predstavila Saudijska Arabija.
Za arapske čelnike, obnova mirovnog plana na summitu u Rijadu znači da Arapi prebacuju lopticu u izraelsko polje.
U intervju za britanski dnevnik Daily Telgraph od srijede, saudijski ministar vanjskih poslova, princ Saud al-Fejsal, ustvrdio je da je arapska ponuda posljednja šansa za Izrael.
Ako izraelska država odbaci taj plan, "to znači da ne želi mir i da se predaje sudbini", ocijenio je Al-Fejsal.
No u tom slučaju "oni neće svoju sudbinu predati u ruke čuvara mira, već u ruke gospodara rata", ustvrdio je saudijski šef diplomacije. Dodao je da Arapi neće iznositi drugih ponuda.
Summit će također pozvati na ukidanje međunarodnog bojkota nove vlade palestinskog nacionalnog jedinstva, koju u Rijadu predstavlja predsjednik Mahmud Abas, osoba koju Sjedinjene Države podržavaju.
Washington, međutim, odbacuje palestinskog premijera Ismaila Haniju, čelnika islamističkog radikalnog pokreta Hamas. SAD drži Hamas terorističkom organizacijom, a Hamas pak odbija priznati državu Izrael.
Arapska liga okuplja 22 članice, a na summitu u Rijadu nije prisutna Libija, koja bojkotira sastanak.