Snage koje će imati oko 1.500 ljudi sudjelovat će u "najvećoj civilnoj operaciji za svladavanje kriza koja je ikad organizirana", piše u dokumentu koji su pripremili visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Javier Solana i europski povjerenik za proširenje Olli Rehn.
U dokumentu, o kojemu će razgovarati europski ministri vanjskih poslova na svojoj sjednici u petak u Bremenu, u Njemačkoj, iznosi se prva procjena troškova tih snaga za čije će raspoređivanje trebati 90 milijuna eura (50 milijuna ako preuzmu postojeću opremu UN-ovih snaga), a zatim oko 120 milijuna eura na godinu.
I dalje prema tom dokumentu, policijske snage koje će biti "potpuno operativne" 120 dana nakon prijelaznog razdoblja utvrđenog planom UN-ova posrednika Marttija Ahtisaarija trebale bi ostati na Kosovu "najmanje dvije godine".
Slanje snaga ovisi dakako o tome hoće li se prihvatiti Ahtisaarijev plan koji preporuča neovisnost pokrajine pod međunarodnim nadzorom, o kojem se u UN-u treba raspravljati početkom idućeg tjedna.
Uz sredstva potrebna za rad ureda budućeg "međunarodnog civilnog predstavnika" koji bi bio predstavnik EU-a, i to 18 milijuna eura za njegov osnutak i zatim 14 milijuna na godinu, "gornja granica" troškova međunarodnog financiranja Kosovo bila bi, prema tom dokumentu, 1,3 do 1,5 milijarde eura u prve tri godine (2008-2010.), uz novac koji bi moralo izdvojiti samo Kosovo.