SP plivanje - drugo zlato za Libby Lenton

MELBOURNE, 26. ožujka 2007. (Hina/Reuters) - Australska plivačica Libby Lenton osvojila je drugu zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Melbourneu.

Nakon zlata u utrci štafeta 4x100 metara, Libby Lenton je danas slavila na 100 metara delfin (57.15) ispred sunarodnjakinje i dosadašnje svjetske prvakinje Jessicah Schipper (57.24). Treće mjesto osvojila je Amerikanka Natalie Coughlin (57.34).

"Nakon polufinalnih utrka vidjela sam da bi mogla do medalje, čak sam priželjkivala zlato i zaista sam presretna što sam uspjela," kazala je Libby Lention koja je prije dvije godine u Montrealu bila druga iza Schipper.

Zlatne medalje osvojili su i Amerikanac Brendan Hansen na 100 metara prsno, Južnoafrikanac Roland Schoeman na 50 delfin, te Amerikanka Katie Hoff na 200 metara mješovitom stilom.

Schoeman je rezultatom 23.18 prilično uvjerljivo slavio na 50 metara delfin i tako obranio naslov iz Montreala. Svjetski prvak i rekorder na 100 delfin, Amerikanac Ian Crocker bio je drugi (23.47), dok je Danac Jakob Schiott Andkjaer bio treći (23.56).

Hansen je zlato osvojio sa 16 stotinki sekunde bolji rezultatom od Japanca Kosuke Kitajime. Hansen je isplivao rezultat 59.80, dok je Kitajima plivao 59.96. Treći je bio Australac Brenton Rickard (1:00.58). Amerikancu je 0.67 stotinki sekunde izmakao svjetski rekord koji je u njegovom vlasništvu. Rivalstvo između Hansena i Kitajime obilježilo je utrke prsnim stilom posljednjih godina. Japanac je na 100 i 200 metara slavio na SP-u 2003. godine i OI u Ateni, dok je Amerikanac pobijedio na SP-u 2005. godine.

Mlada Amerikanka Hoff (17) obranila je naslov iz Montreala, a slavila je rezultatom 2:10.13. Olimpijska pobjednica na 200 leđno, Kirsty Coventry iz Zimbabvea bila je druga (2:10.76), dok je treće mjesto pripalo Australki Stephanie Rice (2:11.14).