Svaka je zemlja izabrala djelo koje će najbolje predstaviti njezinu povijest i ideju o Europi.
Među izloženim remek-djelima su i grčka vaza iz Paestuma iz 4. stoljeća, koju su spasili karabinjeri 2006. godine, a koja predstavlja "Otmicu Europe".
Posjetitelj izložbe može krenuti na putovanje kroz 5.000 godina europske umjetnosti, od "Majke Zemlje" s Malte, božanstva prvih ratara iz 3. tisućljeća prije Krista, "Kompozicije" Nizozemca Pieta Mondriana (1918.) i slike Danca Pera Kirkebyja "Proročanstvo o Veneciji" iz 1976. godine.
Grčku predstavlja atička skulptura mlade djevojke koja je pronađena na atenskoj Akropoli, dok su Bugarska, Cipar i Rumunjska izabrale bizantsku umjetnost s nakitom, ikonama i freskama.
Domaćin izložbe Italija izabrala je Tizianovu sliku "Portret plemića" iz 1520. godine, dok je Berlin izabrao Duererov portret Jakoba Muffela, slikarova prijatelja i ugledne ličnosti iz Nuernberga.
Španjolska je predstavljena Velasquezovom slikom "Pogled iz Vile Medici", a Nizozemska je izabrala Van Dyckovo "Oplakivanje Krista".
Impresionistički slikar William Turner i švedski umjetnik Carl Wahlbom predstavljaju umjetnost 19. stoljeća, dok se 14 zemalja odlučilo za 20. stoljeće koje nam nudi Rodinovog "Mislioca" i sliku žene Austrijanca Egona Schielea.
Izložba će biti otvorena do 20. svibnja u Palači Qurinale.