Meki i savitljivi diskovi koji odvajaju susjedne kosti kralješnice, s vremenom slabe, suše se, gube elastičnost i lakše se oštećuju.
Diskovi apsorbiraju udar na kralješnicu i omogućuju svijanje i zakretanje kralješnice, ali ako disk isklizne iz normalnoga položaja, može oštetiti živac što dovodi do boli ili gubitka osjeta u nozi ili ruci.
U članku u najnovijem broju Lanceta istraživači kažu da su od ožujka 2000. do siječnja 2001. transplantirali diskove triju mladih donatorica na petero pacijenata s degenerativnom bolešću diska.
"To je prva transplantacija ljudskoga diska. Operacije su obavljene u općoj mornaričkoj bolnici u Pekingu", kaže Keith Luk, šef ortopedije i traumatologije na hongkonškom sveučilištu.
Pacijenti su praćeni pet godina. Istraživači su napisali: "Neurološki znakovi i simptomi svih pacijenata popravili su se nakon operacije. Nijedan od pacijenata nije imao stalnu ili klinički bitnu bol u vratu ni u mirovanju ni prilikom micanja vrata".
Luk tvrdi da bi iz neka poboljšanja transplantiranje ljudskih diskova moglo postati način liječenja degenerativne bolesti diska.