General Peter Pace, koji prvi put boravi u Pekingu u svojstvu zapovjednika Združenog stožera američkih oružanih snaga, rekao je da je imao "vrlo dobre, otvorene razgovore" s kineskim kolegom Liang Guangliom i drugim visokim časnicima Narodne oslobodilačke vojske.
"Vodili smo vrlo dobre i otvorene razgovore o tome koje su zapreke užoj vojnoj suradnji", rekao je Pace kako prenosi dpa.
"Bilo je riječi i o mogućnsoti otvaranja 'vruće telefonske linije' i dogovorili se da o tome nastavimo diskusiju", dodao je.
Po njegovim riječima, razgovaralo se i o transparentnosti kineske vojske te je nedavno pokusno testiranje kineske protusatelitske rakete ocijenio primjerom "kako međunarodne zajednica može biti iznenađena".
"To zbunjuje međunarodnu zajednicu, zašto je Kina to učinila i što je bila njezina namjera", rekao je Pace. "Svi bismo željeli da obje strane budu transparentnije", naglasio je.
Dvije strane razmotrile su i druge načine "izgradnje povjerenja", uključujući mogućnost promatranja vojnih vježbi ili izvođenja zajedničkih treninga, suradnju u humanitarnim operacijama i razmjenu vojnih časnika.
Tema razgovora bio je i Tajvan, koji je "očito ključno pitanje za vladu u Pekingu", rekao je Pace.
Većina kineske vojne moći usmjerena je prema Tajvanu, otoku kojeg Peking smatra odmetnutom provincijom. Prema Sporazumu o odnosima s Tajvanom, Sjedinjene Države obvezale su se pomoći samoobrani te države, iako to nužno ne znači i vojnu intervenciju u slučaju kineskog napada.
"Znam da je naša vlada želi miroljubivo rješenje i da ne podupire neovisnost Tajvana", istaknuo je Pace kako prenosi Reuters.
Washington podupire politiku "jedne Kine", prema kojoj diplomatski priznaje vladu u Pekingu i suzdržava se od formalnih veza s Tajvanom.