Cvitan je novinarima uoči sjednice izjavio da će govoriti o tome što su Državno odvjetništvo i USKOK učinili u ostvarenju Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije od 2006. do 2008.
Podsjetio je da su inicirane izmjene Kaznenog zakona i pokrenute inicijative koje su već dovele do izmjena Zakona o kaznenom postupku.
Također su inicirane izmjene Zakona o USKOK-u, da njegova nadležnost budu i kaznena djela zloporabe položaja i ovlasti s pribavljenom imovinskom koristi za službene osobe.
To je onaj dio koji se odnosi na visoku korupciju koju Ured nije do sada procesuirao, pojasnio je ravnatelj USKOK-a Cvitan.
Drugi dio odnosi se na izmjene Zakona o kaznenom postupku na način da se u katalog kaznenih djela, za koja se mogu provoditi posebne izvidne mjere, uvrsti i kazneno djelo zloporabe položaja i ovlasti.
"To su mehanizmi koji mogu pridonijeti da dođe do procesuiranja, ali moramo imati u vidu da su Državno odvjetništvo i USKOK tijela kaznenog progona, a ne tijela detekcije. Sva ostala državna tijela dužna su podnositi kaznene prijave USKOK-u, i obavijestiti o svojim saznanjima i naznakama o počinjenju koruptivnih kaznenih djela", naglasio je Cvitan.
Istaknuo je kako je napravljen jedan iskorak u tome što to više nije ulična ili šalterska korupcija, jer je ipak zahvaćen srednji nivo. "Nisu to samo liječnici, nama su meta svi za koje postoji osnovana sumnja da su počinili ta kaznena djela", kazao je Cvitan dodavši da sva državna tijela u okviru ovlasti moraju obavještavati USKOK o takvim pojavama.
Ravnatelj USKOK-a iznio je podatak da je lani kroz Ured prošlo više od 2000 građana, te kako su prikupljali i provjeravali sve informacije koje su bile objavljene u medijima, no da je dolazak do činjenica i dokaza koji se mogu upotrijebiti na sudu i u konačnici dovesti do osuđujuće presude - mukotrpan postupak.
U 2006. vodio je sudski postupak (na temelju prijava USKOK-a) za 156 osoba. Taj se podatak može činiti malim, ali je jednak broju svih USKOK-ovim optužnicama od 2002. do 2005. Od tog broja (156 osoba) 97 posto ih je proglašeno krivima, dakle 151 osoba je osuđena, rekao je Cvitan.
"Četiri su oslobođene i na to smo dali žalbu, a samo je jedna odbijajuća prijava", dodao je.
Od ukupnog broja lani osuđenih (151 osoba) 80 posto su zatvorske kazne, a uvjetne osude odnose se na blaže oblike koruptivnog ponašanja. "U USKOK-u smo na stajalištu nulte tolerancije na bilo kakav oblik korupcije i tako ćemo nastaviti i dalje bez milosti prema ikome", naglasio je ravnatelj Cvitan.