FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

ZAGREB, 21. ožujka 2007.(Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 15,30 sati.
ZAGREB, 21. ožujka 2007.(Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 15,30 sati.

ZAGREB - Zajednički parlamentarni odbor Republika Hrvatska - Europska unija podupro je u srijedu nastojanja da Hrvatska uđe u Europsku uniju do 2009. te da hrvatski građani sudjeluju na izborima za Europski parlament (EP) te godine. U Deklaraciji, usvojenoj na kraju petog sastanka Odbora u Zagrebu, izražena je snažna potpora naporima koje Hrvatska ulaže u procesu približavanja EU-u. Osobito je istaknuta stručnost hrvatskih pregovarača u pristupnim pregovorima s EU-om, ali i upozoreno u preporukama kako još puno toga treba učiniti na području reforme pravosuđe, državne uprave i borbe protiv korupcije. Supredsjedatelj Odbora Gordan Jandroković istaknuo je na konferenciji za novinare da je to tijelo "bilo i ostalo stožerni instrument na hrvatskom putu prema Uniji". Supredsjedatelj Odbora sa strane EP-a Pal Schmitt istaknuo je da Hrvatska igra ulogu stabilizirajućeg čimbenika na Zapadnom Balkanu i da u skladu s tim treba rješavati sva otvorena pitanja sa susjedima.

ZAGREB - Državni tajnik za politička pitanja u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Hido Biščević primio je u srijedu izraelskog veleposlanika u Hrvatskoj Shmuela Meiroma, koji ga je izvijestio o stajalištima vlade Države Izrael glede formiranja nove vlade Palestinske samouprave, priopćeno je iz MVPEI-ja. U priopćenju se navodi kako je obostrano izražena zabrinutost činjenicom da program koalicijske vlade Fataha i Hamasa ne uvažava u potpunosti dosad prihvaćena ključna načela mirovnog procesa, uključujući pravo Izraela na postojanje. Biščević je, prema priopćenju, ponovio hrvatsku potporu naporima da se za izraelsko-palestinski sukob postigne rješenje na načelu postojanja dviju država, Izraela i Palestinske države, i naglasio je da se Hrvatska zalaže za političko rješenje, obnovu mirovnog procesa uz suzdržavanje od nasilja te zaustavljanje radikalizacije političkih i društvenih odnosa.

DŽAKARTA - Okružni sud u Džakarti osudio je u srijedu trojicu muslimanskih militanata na dugogodišnje kazne zatvora zbog toga što su trima kršćanskim djevojčicama odrubili glave u međuvjerskom napadu 2005. u problematičnoj pokrajini Središnjem Sulawesiju. Tijekom suđenja jedan od počinitelja priznao je sudjelovanje u ubojstvu triju djevojčica - 17-godišnje Alfite Poliwo i 15-godišnjih Theresije Morangke i Yarni Sambue - doku su se, krajem listopada 2005. vraćale iz škole u gradu Posu. Nakon napada su odrubljene glave triju djevojčica umotane u plastične vrećice te je jedan ostavljena pred vratima obližnje crkve, a druge dvije ispred policijske postaje. Organizatoru brutalnih ubojstava, 34-godišnjem Hasanuddinu određena je zatvorska kazna u trajanju od 20 godina, a dvojica suooptuženika osuđena su na 14-godišnje kazne zatvora.

PRIŠTINA - Predstavnici kosovskih institucija i albanskih političkih stranaka ocijenili su, u kosovskom tisku od srijede, "konstruktivnim i realnim" izvješće civilnog upravitelja UN-a na Kosovu Joachima Rueckera podneseno Vijeću sigurnosti UN-a, dok predstavnici kosovskih Srba smatraju da je Ruecker dao nerealnu sliku stanja na Kosovu. Kosovska vlada je pozdravila izvješće kao objektivno i važno za daljnji proces određivanja konačnog statusa Kosova. U Prištini se navodi da je pozitivna ocjena situacije na Kosovu, koju je civilni upravitelj UN-a naveo u svom izvješću, potvrda napretka koji su postigle kosovske institucije te da je sjednica Vijeća sigurnosti UN-a bila test provjere pozicija uoči glavnog sastanka na kojemu će se ocjenjivati izvješće posebnog izaslanika UN-a za Kosovo Marttija Ahtisaarija. Predstavnici kosovskih Srba izrazili su pak neslaganje s izvješćem civilnog upravitelja UN-a o stanju na Kosovu.

BEOGRAD - Članice Socijalističke internacionale (SI) neće prihvatiti nametnuto rješenje za budući status Kosova niti prihvaćaju mišljenje da pridruživanje Srbije Europskoj uniji treba biti kompenzacija za Kosovo, kazali su predstavnici SI u srijedu u Beogradu. "Nećemo prihvatiti nametnuto rješenje koje ide na štetu druge strane, a pridruživanje Srbije EU nije kompenzacija za Kosovo", kazao je novinarima predsjednik Socijalističke demokratske partije Rumunjske Mircea Geoana nakon sastanka s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem. U izaslanstvu SI, koje je u Beogradu razgovaralo i sa srbijanskim premijerom Vojislavom Koštunicom, bili su i bugarski premijer i predsjednik Socijalističke partije Bugarske Sergei Stanishev, glavni tajnik SI Luis Ayala i lider grčkog PASOK-a Georgios Papandreou, koji je novinarima kazao da je Kosovo "europski problem", te je stoga potrebno da EU ima "glavnu ulogu" u rješavanju njegovog budućeg statusa.

PARIZ - Francuski predsjednik Jacques Chirac u srijedu je izrazio podršku kandidatu desnice na predsjedničkim izborima, ministru unutarnjih poslova Nicolasu Sarkozyju, najavivši istodobno njegov odlazak iz vlade u ponedjeljak. U kratkoj izjavi iz Elizejske palača, koju je prenijela televizija, Chirac je izjavio kako daje svoj "glas i podršku" kandidatu vladajuće stranke UMP-a. Dodao je kako će Sarkozy dužnost ministra unutarnjih poslova napustiti 26. ožujka, a na njoj bi ga, prema medijima, trebao naslijediti ministar za prekomorske teritorije Francois Baroin, blizak Chiracu. Chirac je pojasnio kako mu je izbor bio jednostavan, jer je UMP, stranka koju je osnovao prije pet godina, odlučila podržati kandidaturu Nicolasa Sarkozyja na predsjedničkim izborima. "Prirodno je stoga što mu ja dajem svoj glas i podršku", dodao je francuski predsjednik koji je sa Sarkozyjem u prošlosti znao imati otvorenih sukoba.

BERLIN - Dugogodišnji njemački ministar vanjskih poslova i bivši predsjednik njemačke Liberalno demokratske stranke (FDP) Hans Dietrich Genscher slavi u srijedu svoj 80. rođendan, a na velikom rođendanskom slavlju, koje mu navečer upriličuje FDP, očekuje se preko 1500 visokih gostiju iz Njemačke i svijeta. "Mislim da mogu biti zadovoljan", izjavio je Genscher u jednom intervjuu na pitanje kako ocjenjuje svoj dosadašnji život. Hans Dietrich Genscher rođen je 21. ožujka 1927. u istočnonjemačkom gradu Halleu u odvjetničkoj obitelji. Nakon Drugog svjetskog rata Genscher upisuje studij prava, ali već 1952. napušta novoosnovani DDR jer uviđa, kako je rekao, da to "nije moja država" i odlazi na zapad, gdje se ubrzo aktivira u radu FDP-a. Ministar vanjskih poslova postaje 1974. i na tom mjestu će ostati duže nego ijedan njemački šef diplomacije - punih 18 godina. Među najveće zasluge Hansa Dietricha Genschera spada diplomatska priprema ujedinjenja dviju njemačkih država i mirno provođenje toga procesa. Za hrvatske građane Genscher će najviše ostati u sjećanju kao inicijator priznanja Hrvatske krajem 1991.

BERLIN - Vladajuća demokršćanska Unija CDU/CSU pokrenula je inicijativu za zaštitu njemačkog jezika od učestalih tuđica, posebice iz engleskog jezika, javljaju njemački mediji u srijedu. "Nama je stalo da zaštite potrošača koji često stoje pred natpisima na engleskom jeziku na kolodvorima i zračnim lukama i ne znaju što oni znače", stoji u priopćenju koje je zajednički izdala skupina demokršćanskih zastupnika u Bundestagu. Skupina zastupnika, među kojima su i nekadašnji glavni tajnik Kršćansko demokratske unije (CDU) Laurenz Meyer i predsjednica sporne Udruge protjeranih Nijemaca Erika Steinbach, smatra da je potrebno postići da se građani koji vladaju "isključivo njemačkim jezikom" mogu snaći u svakodnevnici, što trenutno nije slučaj.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙