U Deklaraciji, usvojenoj na kraju petog sastanka Odbora u Zagrebu, izražena je snažna potpora naporima koje Hrvatska ulaže u procesu približavanja EU-u.
Osobito je istaknuta stručnost hrvatskih pregovarača u pristupnim pregovorima s EU-om, ali i upozoreno u preporukama kako još puno toga treba učiniti na području reforme pravosuđe, državne uprave i borbe protiv korupcije.
Sporna točka završnog dokumenta bila je ona u kojoj se predlagalo da se otvorena granična pitanja između Hrvatske i Slovenije riješe svim zakonskim sredstvima, uključujući i arbitražu.
Kako je član Odbora i slovenski zastupnik u EP-u Borut Pahor uložio amandman na spornu točku 24., odlučeno je da se ona izostavi iz Deklaracije koja je naposlijetku usvojena konsenzusom.
Supredsjedatelj Odbora Gordan Jandroković istaknuo je na konferenciji za novinare da je to tijelo "bilo i ostalo stožerni instrument na hrvatskom putu prema Uniji".
Za deklaraciju, koja sadrži i preporuke službenom Zagrebu za nastavak pristupnih pregovora, rekao je kako pokazuje da "Hrvatska ubrzanim koracima ide prema EU-u".
Supredsjedatelj Odbora sa strane EP-a Pal Schmitt istaknuo je da Hrvatska igra ulogu stabilizirajućeg čimbenika na Zapadnom Balkanu i da u skladu s tim treba rješavati sva otvorena pitanja sa susjedima.
Posebno je upozorio da hrvatski mediji moraju više učiniti kako bi se povećala potpora javnosti ulasku u EU.
Schmitt se tijekom dvodnevnog boravka u Zagrebu susreo s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem, a posjetio je i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (USKOK).