Po desetero povjesničara s obiju strana donijelo je takav zaključak nakon dvodnevnih pregovora u Tokiju, u sklopu obostranih nastojanja da se poprave prošlim sporovima često narušeni odnosi Japana i Kine.
"Želimo izbjeći da studije završe tako da obje strane samo izraze svoje mišljenje, pa smo se dogovorili da je potrebno istražiti neke zajedničke probleme", rekao je Shinichi Kitaoka, profesor na tokijskome sveučilištu i voditelj japanske skupine stručnjaka.
Na konferenciji za novinare rekao je da je postignut i dogovor o tome da se istraži kako se povijest vidi i podučava u dvjema zemljama.
Ove se godine obilježava 70. godišnjica masakra u Nanjingu i incidenta na mostu Marka Pola, događaja koji su odveli u rat između Japana i Kine.
Neki japanski povjesničari tvrde da je broj žrtava u masakru 1937. u gradu Nanjingu preuveličan, ali Kina tvrdi da su strahote bile upravo takve te da je stradalo oko tristo tisuća ljudi. Jedan saveznički sud nakon Drugoga svjetskog rata ocijenio je da je bilo oko 142 tisuće poginulih.
Kinesko-japanski odnosi zadnjih su pet godina relativno loši, uglavnom zato što je nekadašnji premijer Junichiro Koizumi redovito posjećivao tokijski hram Yasukuni posvećen poginulima u ratu. Budući da taj hram slavi i neke osuđene ratne zločince, službeni ga Peking smatra simbolom nekadašnjeg japanskog imperijalizma.
Koizumijev nasljednik Shinzo Abe trudi se popraviti odnose s Kinom. U listopadu, samo nekoliko tjedana nakon što je osvojio vlast, posjetio je Kinu i pristao na zajedničku povijesnu studiju.