Riječ je o rješenju o otvaranju istrage i određivanju pritvora, nalogu za raspisivanjem tjeralice i popisu odredaba zakona na kojima se temelje te sudske odluke.
Glasnogovornik suda Krešimir Devčić kazao je da su navedeni dokumenti danas vraćeni s prijevoda i da će u ponedjeljak biti poslani Ministarstvu pravosuđa koje će ih proslijediti austrijskim vlastima od koji se traži izručenje umirovljenog generala Zagorca.
Protiv njega je pred zagrebačkim Županijskim sudom pokrenuta istraga zbog sumnje da je zlouporabio položaj i oštetio državni proračun za pet milijuna američkih dolara.
Na sud je stigao i zahtjev Zagorčeva branitelja za izuzećem istražne sutkinje Erne Dražančić. Odvjetnik Krešimir Krsnik, naime, sumnja u njezinu pristranost jer smatra da je bez dovoljno dokaza pokrenula istragu protiv njegovog branjenika te da je pri donošenju odluke o istrazi, pritvoru i raspisivanju tjeralice učinila niz drugih proceduralnih grešaka.
Krsnik je zatražio i izuzeće Devčića koji je šef Istražnog centra zagrebačkog suda.
O tim zahtjevima odlučiti će predsjednica suda Mirjana Rigljan koja je Hini izjavila da se njezina odluka može očekivati idućeg tjedna, nakon što se o svemu očituje dvoje prozvanih sudaca.
Idućeg tjedna trebalo bi se sastati i izvanraspravno vijeće koje mora odlučiti o žalbi Zagorčeva branitelja na odluku o pokretanju istrage i pritvoru.
Zagorec, koji se protiv izručenju Hrvatskoj, danas je u Beču pušten iz pritvora, nakon što je platio milijun eura jamčevine. On je u utorak uhićen na temelju međunarodne tjeralice koju je raspisalo hrvatsko pravosuđe.
Zagorec posljednjih sedam godina živi u Austriji i prema pisanju tamošnjih medija vrijednost njegove imovine procjenjena je na 26 milijuna eura, odnosno na oko 190 milijuna kuna. Navodno je upravo ta svota uzeta u obzir pri donošenju odluke o visini jamčevine kako bi ona bila realna i razmjerna Zagorčevu bogatstvu.