Više od 93 posto prikupljenih lijekova, odnosno 12.488 pakiranja, su lijekovi koji se izdaju na recept, a prepisuju se u terapiji kroničnih bolesti. Najbrojniji među njima su oni koji se koriste u liječenju kardiovaskularnih bolesti, bolesti središnjeg živčanog sustava, te analgetici i antibiotici, rekla je dr. Danijela Štimac iz Odjela za farmakoepidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo.
Činjenica da se najviše bacaju lijekovi koji se koriste u terapiji kroničnih oboljenja ukazuje kako se pacijenti ne pridržavaju u dovoljnoj mjeri uputa liječnika, odnosno nisu ustrajni u primjeni terapije, rekla je dr. Štimac.
Dodala je da je u kontejnerima bilo svega 6,2 posto, odnosno 832 pakiranja lijekova koji se kupuju bez recepta.
Cilj akcije je bio potaknuti građane da dotrajale lijekove nastave odlagati u za to predviđene spremnike, a ima ih svaka ljekarna u sustavu Gradskih ljekarni, rekao je pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje dr. Zvonimir Šostar.
Predsjednik Uprave Plive- Hrvatska Matko Bolanča izrazio je zadovoljstvo što su se u akciju uključile i neke ustanove i domovi zdravlja.
Akcija je provođena u suradnji s zagrebačkom tvrtkom C.I.A.K. d.o.o. koja je redovito praznila spremnike i lijekove odvozila u Vojnić, gdje ima vlastito ovlašteno skladište opasnog otpada. Troškove prikupljanja i zbrinjavanja otpada u cjelosti je snosila Pliva.