"Tehnički razvoj otvorio je neslućene mogućnosti za nova rješenja u graditeljstvu tj. za inteligentnu gradnju, a taj je trend napokon pokucao na vrata u Hrvatskoj", rekao je profesor na Arhitektonskom fakultetu Ljubomir Miščević.
Počevši sa prvim hrvatskim primjerom "pametne zgrade" u Zagrebu, u Ilici, gdje se putem računala može nadzirati gotovo sve, od alarma do perilice za rublje, Miščević je naveo nekoliko najpoznatijih primjera hi-tech kuća u svijetu, a među njima i kuću Sobek u Stuttgartu, energetski neovisnu i trostruko ostakljenu kuću, gdje nema prekidača za rasvjetu, svi sustavi upravljanja i kontrole rade radarskim senzorima ili govornim (zvučnim) komandama, a svi materijali od koji je sagrađena mogu se reciklirati.
Upozorivši kako upravo zgrade 'troše' najviše energije u Hrvatskoj (32 posto), a potom i promet (22 posto) i industrija (20 posto), Miščević je naveo da se s približavanjem Hrvatske EU, približavaju i obveze reguliranja područja energetske učinkovitosti u zgradarstvu.
Gostujući predavač, Stephen Pattenden iz Velike Britanije, predstavnik CENELEC-a (Europskog odbora za elektrotehničku standardizaciju) je naglasio da pametne kuće postoje već 20-25 godina, ali da su rijetke one koje sadrže sve sisteme: zabavni, energetski i sigurnosni te sistem koji osigurava ugodan boravak u takvoj kući (odgovarajuće prozračivanje i sl.)
"Svega je nekoliko 'pravih' pametnih kuća, koje sadrže sve te komponente, a u jednoj od njih živi i Bill Gaets", rekao je Pattenden i dodao da će do 2025. to postati europski, ali i svjetski "must have".
Damir Žaja, predavač Tehničkog fakulteta u Rijeci se pohvalio da taj fakultet posjeduje laboratorij za ispitivanje toplinskog komfora koji pomaže u odabiru najboljeg centralnog nadzorno-upravljačkog sustava za instalacije grijanja, hlađenja i klimatizacije u stambeni, poslovnim i drugim prostorima.
O "Pametnom domu" govorili su inženjeri Alen Zulfikarpašić i Vatroslav Bandić.
Dan tvrtke Siemens, sponzora savjetovanja, bit će obilježen sutra, predavanjem "Potpuno rješenje u zgradarstvu".
Dvodnevno savjetovanje upriličile su Hrvatska komora arhitekata i inženjera u graditeljstvu, Hrvatsko mjeriteljsko društvo, Hrvatski zavod za norme i KoREMA.