Riječ je izrazito važnom činu za Ruse što je potvrdio i sam Putin rekavši na konferenciji za tisak da je "Bari za Rusiju najvažnije sveto mjesto hodočašća nakon Jeruzalema".
Izgradnja tog vjerskog objekta 1913. pokrenuta je voljom i sredstvima Carskog pravoslavnog društva Palestine a car je za njenu izgradnju dao 10.000 rubalja. Temeljni je kamen postavljen 22. svibnja a ruske vlasti i vlasti garda Barija darovale su jednu veliku ikonu sveca. Crkva je u cijelosti dovršena tek nakon Prvog svjetskog rata a 1937. godine postala je vlasništvo grada Barija koji se obvezao očuvati njen vjerski karakter.
Za rusku crkvu Prodijeva objava predstavlja povratak korijenima, povratak koji je pokrenut još 1998. kada su tadašnji gradonačelnik Barija i pravoslavni patrijarh Aleksej II. potpisali pismo namjere. Crkva je time povjerena pravoslavnim vjernicima moskovske patrijaršije.
Vraćanje objekta, kako je i sam Putin rekao na konferenciji za tisak, trebalo bi se odnositi samo na jedan njegov dio a ne na cijeli kompleks. Pravoslavni vjernici moskovske patrijaršije, naime, nisu jedini koji je koriste nego je dijele s pravoslavnim vjernicima "Ruske crkve u inozemstvu" koji su se u njoj nalazili prije onih moskovske patrijaršije.
Ruska crkva u inozemstvu, osnovana dvadesetih godina 20. stoljeća uz protivljenje moskovske patrijaršije, koristila se crkvom u Bariju sve do 1998. kada je potpisan sporazumom s Moskvom. Nakon žalbe Ruske crkve u inozemstvu sud u Bariju je gradskim vlastima naredio da joj se na uporabu vrate prostori u prizemlju a oni na gornjem katu daju patrijaršiji. Jedino će zvonik građevine koristiti obje crkve.